Na otázku, jak bychom měli postupovat při privatizaci, odpověděl na jednom semináři pan Reynolds z britského Know-how Fundu anglickou anekdotou: „Na jisté ulici města A se ptá jeden muž druhého, jak se nejlépe dostane do místa B. Dostane se mu odpovědi: Já bych tu cestu nezačínal odtud.“ Naše společnost, my všichni jsme v situaci toho tázajícího. Chceme, dokonce musíme přejít od neekonomiky státních úkolů a výkaznictví k ekonomice založené na jasně definovaném vlastnictví, a tedy i odpovědnosti. Ale nejlépe by bylo nezačínat cestu z místa, na kterém stojíme.

Naši „jistou ulici“ bychom mohli popsat asi takto: málokdo skutečně chápe tržní mechanismy. Máme nedostatečně vyvinuté tržní instituce (finanční i obchodní). Naše podniky jsou většinou strnulé a s nízkou adaptační schopností. Moderní infrastruktura i skutečný management jsou předmětem zbožných přání, stejně jako vysoká pracovní morálka a odpovědnost. Zvyšuje se sociální napětí v důsledku devalvace koruny a liberalizace cen, která není doprovázena vznikem konkurenčního prostředí. Atd., atd.

Můžeme se samozřejmě ptát, jak jsme se v takové oprýskané, rozkopané a neutěšené ulici ocitli. Měli bychom si odpovědět, že díky nekvalifikovanosti a zvůli neslušné menšiny, stejně jako setrvačnosti a zakřiknutosti slušné většiny. Je na této většině, aby právě ona vzala odpovědnost za náš přechod do „místa B“ na sebe. Od nástupců zmíněné menšiny to čekat nemůžeme. V jejich pojetí by se naše ulice stala definitivně ulicí…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte