Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Přesilovka na korejském ledě

V uplynulých měsících se výrazně změnila politická mapa Korejského poloostrova, území, kde se ještě nedávno střetávaly strategické zájmy čtyř gigantů - USA, Sovětského svazu, Číny a Japonska.

V uplynulých měsících se výrazně změnila politická mapa Korejského poloostrova, území, kde se ještě nedávno střetávaly strategické zájmy čtyř gigantů - USA, Sovětského svazu, Číny a Japonska. Mocenské ambice Moskvy a Pekingu klesají vzhledem k zaujatosti vlastními domácími trably. Úměrně s tím polevuje také lpění Washingtonu na vůdčím dálněvýchodním postavení. Tento posun skýtá jedinečnou šanci japonskému politickému a hospodářskému fenoménu, ale spolu s celkovým oteplením mezinárodních vztahů a krachem komunismu ve východní Evropě výrazně ovlivňuje i poměr sil v Koreji samé.

KLDR se již především tváří v tvář Jihu nemůže opřít o solidaritu evropského socialistického tábora a přes pokračující hospodářské styky s jeho někdejšími příslušníky si Pchjongjang, více než kdy předtím, zaslouží smutný titul „kůl v plotě světové diplomacie“. K tomuto vývoji se severokorejské vedení zpočátku postavilo s překvapivě chladnou hlavou. S novými východoevropskými režimy, z jejichž kacířského území pro jistotu stáhlo téměř všechny své studenty, se snažilo udržet zdvořile neutrální vztahy. Tak údajně zněly i instrukce, jež počátkem roku obdrželi příslušní velvyslanci svolaní ke konzultacím do vlasti.

Nedávno se však v tisku KLDR objevil na toto téma ostřeji formulovaný materiál, svědčící o rostoucí nervozitě v okolí prezidenta Kim Ir-sena. Ten se mohl smířit se ztrátou východoevropských přátel, smrtelně nebezpečná je ale pro jeho další panování „linka důvěry“ mezi Moskvou a…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte