Jedna z nejčastějších otázek, kterou si v uplynulých letech kladli svědci upadajícího čs.hospodaření a jeho projevů, byla: Jak je možné, že se takovéto hospodářství ještě zcela nezhroutilo, jak je možné, že ještě vůbec nějak funguje?

Dnes již odpověď dobře známe. Bylo to proto, že jsme žili na dluh, jehož součástí je špinavá, polozbořená, vydrancovaná země v katastrofální ekologické situaci, se zaostalým hospodářstvím, zaostalou ekonomikou a zaostalým obyvatelstvem. A mluvíme-li všichni od listopadu 1989 o úkolu všeobecného ekologického, mravního a hospodářského ozdravění naší společnosti, měli bychom svému národnímu dluhu pohlédnout do tváře a říci si, že jedinou možností, jak se ho zbavit, je jeho splacení, což bude kromě jiného znamenat alespoň v první fázi utažení opasků. Tentokrát to však nebude obětování ve jménu jakéhosi budoucího štěstí našich dětí. Tohle omezení spotřeby bude čistě sebezáchovný akt.Chceme-li začít splácet dluh, měli bychom si dobře uvědomit příčiny jeho vzniku. Tou nejsilnější, nejdůležitější a prvotní je dosavadní způsob řízení. Direktivní systém, zcela závislý na potřebách politického vedení, vyžadoval ode všech především poslušnost a neschopnost. Pocitům nadřízených dobře vyhovovala neschopnost podřízených, neboť neschopnější potřebuje, aby ho někdo řídil a přitom neohrožoval, což je důležité. Lidé tak byli systematicky vychováváni k nesamostatnosti, poslušnosti, nerozhodnosti a často předstírané hlouposti. Nižší vedoucí si svá…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte