Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Maďarská národnostní politika

Rozhovor s Andrásem Bertalanem Székelyem.

Jste hlavním poradcem sekretariátu Kolegia pro národní a etnické menšiny při radě ministrů Maďarské republiky. Mohl byste nám představit národní a etnické menšiny žijící v Maďarsku? Jaký je počet jejich příslušníků, jaký je stav jejich národního uvědomění?

Šíří se různé nepravdivé údaje o počtu příslušníků menšin v Maďarsku. Podle posledního sčítání lidu roku 1980 počet občanů s jazykem některé národnosti jako svou mateřštinou tvoří necelé jedno procento, číselně je to asi 84.000 obyvatel. Z toho je 31.000 Němců, 27.000 Chorvatů, Srbů a Slovinců, 16.000 Slováků a 10.000 Rumunů.

To nejsou ti, kteří se hlásí k dané národnosti?

Tyto údaje spočívají na přihlášení se k mateřskému jazyku. Těch, kteří se navíc hlásili i k dané národnosti, je ještě o několik tisícovek méně. Přitom se už při sčítání v roce 1980 úřady ptaly - a budou se ptát i při sčítání 1990 - na jazyk mluvený. Počet lidí používajících jazyk některé z národností takto vzrostl na 158.000. Podle odhadů národních výborů, organizací národnostních menšin a badatelů je počet zájemců o kulturu národností asi 2,5 až třikrát vyšší. U značné části těchto lidí je to už pouze jakési citové pouto, povědomí původu. Přirozená asimilace je skutečně ve velmi pokročilém stádiu, je výsledkem odlišného sociálního charakteru, okolností vzniku a pravděpodobně i objektivních procesů minulých staletí.Podle odhadů počtů jednotlivých národností je největší z tradičních národnostních menšin německá, její…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte