Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Komunisté vědí, co je fašismus

Srovnávání komunismu s fašismem českoslovenští komunisté sveřepě odmítají. Jejich sebeobrana se dost pochopitelně rozjela na plné obrátky zejména v posledních dnech po uveřejnění dopisu, který pražský prokurátor adresoval ÚV KSČ.

Srovnávání komunismu s fašismem českoslovenští komunisté sveřepě odmítají. Jejich sebeobrana se dost pochopitelně rozjela na plné obrátky zejména v posledních dnech po uveřejnění dopisu, který pražský prokurátor adresoval ÚV KSČ.Titulkem „Komunisté vědí, co je fašismus“, podpořeným otřepanými argumenty, kolik komunistů přišlo o život ve válce a kolik jich trpělo za protifašistickou činnost, se pokusil jako jeden z prvních čelit nařčení šéfredaktor RP Z.Porybný. Nechci zlehčovat válečné ztráty komunistů, nicméně si myslím, že sebevětší počet obětí nikomu lístek na věčnost a obhajobu jakéhokoli svinstva nezaručuje.

Vždyť analogií mezi dvěma totalitními systémy a jejich metodami se nabízí celá řada. Zůstanu u jednoho velmi konkrétního příkladu: když se Hitler po svém nástupu potřeboval zbavit nepříjemného politického protivníka, vybral si jako záminku požár říšského sněmu a komunistu Dimitrova. Když se po pražském lednu '89 komunistická moc potřebovala vypořádat se vzrůstající společenskou nespokojeností, jejíž ohnisko celkem správně tušila v řadách chartistů, historii zopakovala. Vybrala si k tomu syna disidenta Dubského a opět žhářství - severočeské vérvolfy (psali jsme o tom v Respektu č.1). Rozdíl je pouze jeden, a ještě v neprospěch komunistů - Dimitrovovi mohl pomoci advokát Sekanina, Dubskému však pouze 17.listopad.Po přečtení instrukce, jejímž naplněním měl být nově chystaný monstrproces, nelze než dát Z.Porybnému za pravdu: komunisté vědí, co je fašismus…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte