Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Časované archivy

V NDR, Polsku, ale i v Sovětském svazu proběhly počátkem roku vlny obviňování z kolaborace s tajnou policií.

V NDR, Polsku, ale i v Sovětském svazu proběhly počátkem roku vlny obviňování z kolaborace s tajnou policií. Skutečně či domněle zmanipulované archivy ministerstev vnitra však poskytly medvědí službu těm, kteří v nich ještě nedávno spatřovali rozhodující zbraň proti pozůstatkům nomenklatury a pojistku demokratického vývoje.

V minulých týdnech dorazila tato vlna i k nám. Rozvířila nejrůznější spekulace o tom, kdo je a kdo není konfident, a v mysli řadového občana vyvstává dojem, že pouhým zveřejněním těchto dosud utajovaných materiálů se jednou provždy vypořádáme s minulostí.V předvolební atmosféře se z archivů stal nástroj nečistého politického boje. Jak jinak chápat publikaci skutečností z 50.let, difamaci Oldřicha Hromádka, nechutné invektivy vůči Ladislavu Lisovi, odvolání Sacherových náměstků Viliama Ciklaminiho a Jaroslava Procházky, zatímco uplynulé dvacetiletí zůstává zakryto cudným mlčením? Touto rouškou probleskovaly více či méně oficiální narážky na spojitost toho či onoho představitele bývalé opozice s ministerstvem vnitra. Veřejnosti se podsouvá představa, že archivy zobrazují jakési politické spektrum kolaborace s normalizačním režimem, ale zcela se opomíjí, kdo z toho těží a komu celá mašinérie sloužila.Jestliže by někdo zmíněné archivy zpracoval statisticky, došel by pravděpodobně k závěru, že z hlediska politických sil v nich mají nejvyšší relativní zastoupení občanské iniciativy. Je to pochopitelné a logické - o koho jiného se taky měla StB…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte