Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Zůstanou poslancům jen platy?

Schvalování kompetenčních zákonů znamenalo dosud největší krizi naší polistopadové politiky. Dramatické projevy prezidenta Havla už jaksi patří k věci, tentokrát se k nim však odhodlal také Petr Pithart, jehož projevy měly nádech jakéhosi okamžiku pravdy.

Schvalování kompetenčních zákonů znamenalo dosud největší krizi naší polistopadové politiky. Dramatické projevy prezidenta Havla už jaksi patří k věci, tentokrát se k nim však odhodlal také Petr Pithart, jehož projevy měly nádech jakéhosi okamžiku pravdy. Některé ze slovenských požadavků, na které musel v posledních měsících reagovat, otevřeně označil za „nepřijatelné“ a „absurdní“ a také připustil, že je před veřejností skrýval. Zdalipak to bude dělat i nadále?

Bohužel k tomu asi bude mít dostatek příležitostí. Naznačili to představitelé slovenské vlády obhajující slovenský návrh ve výborech FS a vyplývá to ze zákona samotného. Mnoho problémů jím nebylo vyřešeno, nýbrž odsunuto. A hned druhý den při projednávání rozpočtových pravidel poslanci zjistili, že na rozpočtu oholené federace toho nebude mnoho co projednávat. Nedotknutelné položky, jako je vyrovnávací příspěvek, tvoří takovou část rozpočtu, že už prostě není příliš s čím hýbat.

Kompetence především nebyly problém ekonomický, jak se v parlamentě tvrdilo, nýbrž problém národnostní, jak se popíralo. Nejde o to, co se obvykle označuje pojmem národnostní napětí. Terorismus nám zatím nehrozí. Jde o rozdíl koncepcí. Když jeden slovenský poslanec říká, že v listopadu šlo o svobodu politickou a dnes jde o svobodu ekonomickou, nebo prohlašuje-li jiný, že je nejprve Slovákem a pak teprve člověkem, artikulují na různých rovinách totéž. Velmi přesně to zobecnil Vladimír Mečiar, když si postěžoval, že pravice…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte