Tato slova se při hodnocení současného vývoje v SSSR objevují stále častěji. Jsou svědectvím nejhlubší krize, jakou kdy „první socialistický stát světa“ procházel, naznačují však i možnost východiska. Situace připomíná nepříčetné jednání člověka, který byl pronásledovatelem dohnán na samý okraj skalní rozsedliny a tu má nyní přeskočit. Strach mu však brání a tak neodpustitelně dlouho váhá.

Krize Sovětského svazu je hlubší a všestrannější, než aby ji bylo možno překlenout pouhými úpravami a reformami. Moc se tedy začíná bránit: zřetelně si uvědomuje, že v nové politické situaci pro ni nezbude místo. Rétorika o „socialistické cestě“ by nám mohla připadat jako logický pozůstatek, který má překlenout přechod a zabránit výstřelkům, kdyby ovšem v hlavách svazových vůdců existovala jasná představa o tom, jak dál. Místo toho převažuje snaha cosi udržet, ať již jde o zdevastované kolchozní hospodářství, kontinuitu „Velkého Října“, dosavadní strukturu armády či jiné atributy sovětské moci. Nejvýznamnější a také nejbolestivější je dnes otázka samotné existence Sovětského svazu.

Ruské impérium

Ve svých vystoupeních definuje M.Gorbačov pojem Svazu s podivuhodnou nedůsledností. Jednou je to mnohonárodnostní stát, jindy federace, vzácněji pak svazek. Nesmyslnost první z definic je zřetelná v okamžiku, kdy se pokusíme označit Evropské společenství za „mnohonárodnostní sdružení“. Podobné formulace automaticky vyvolávají představu silného a všemohoucího…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte