Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Nedotvořená demokracie

Mladá československá demokracie klopýtá, pokulhává, váhá, naráží, zabředává, tápe, bolestivě se učí a těžko se vzpamatovává, jak se člověk dočítá v novinách. A ptá se, co jiného vlastně dělá? Čím je?

Mladá československá demokracie klopýtá, pokulhává, váhá, naráží, zabředává, tápe, bolestivě se učí a těžko se vzpamatovává, jak se člověk dočítá v novinách. A ptá se, co jiného vlastně dělá? Čím je?

Zdá se, že zatím je jí jasné jen to, čím není. Není diktaturou jedné strany. Není zlomyslná. Není pomstychtivá. Není zbabělá. Nedopouští se nezákonností. Nepronásleduje odpůrce. Neznemožňuje lidem cesty do světa. Nezakazuje zakládání stran a spolků. Nekáže dětem bludy. Neprodává semtex teroristům. Neprovádí špionáž v západních demokraciích. Nezakazuje emigrantům vracet se, znovu pokojně odjíždět, vydávat knížky nebo kibicovat v místních novinách. Dokonce jim ani nezakazuje po dvaceti letech v Americe soudružsky podporovat zločinecké organizace v boji proti restauraci kapitalismu.Uplynulý rok nejspíš vstoupí do dějinných záznamů jako Rok Nebytí. Už nebyl komunismus, ale ještě nebylo něco jiného. Nevědělo se, co se vlastně chce, tím méně se vědělo, jak by se to mělo dělat. Zvolil se parlament, vydaly se zákony. Lidé ztratili strach z vládců a pohůnků, ale zároveň jistotu zaručeného příjmu. Jak se nezbytně zdražuje, mnohým se začíná dařit hůř. Málokdo ví, jak na to, aby se mu dařilo líp. Kdekdo nakoukl do světa a se zděšením zjistil, nakolik zaostal a kolik musí dohánět. Kdekdo naříká, co jsou nám ty otevřené hranice platné, když si to stejně nemůžeme dovolit. Cizinci i emigranti, kteří se snaží přivézt nějaký obchod a práci, se vracejí na Západ s hrůzostrašnými…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.