Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Kdy přijde školství na řadu?

Krátce po revoluci poukazovalo mnoho tehdy nových hvězd politického života na to, že nesmíme opomenout věnovat pozornost jedné z nejvíce zanedbaných a zdeformovaných oblastí našeho života: vzdělání a školství.

Krátce po revoluci poukazovalo mnoho tehdy nových hvězd politického života na to, že nesmíme opomenout věnovat pozornost jedné z nejvíce zanedbaných a zdeformovaných oblastí našeho života: vzdělání a školství. Mnohokrát se zdůrazňovalo, že chceme-li napravit morální profil národa nebo se přiblížit světové úrovni v jakémkoliv oboru lidského konání, neobejdeme se bez rozsáhlých investic - a to nejen finančních - do této oblasti.

Jenže téma nám nějak usnulo. Jelikož se prostředky a námaha do vzdělání vložené projevují jen velmi pomalu, problém byl odsunut na vedlejší kolej jako zdánlivě nedůležitý.Školství je dosud ze dvou stran svázáno byrokratickými chomouty. Je tu ministerstvo školství. Pedagogům, studentům a případně žákům jsou většinou známa jména ministrů, ale pod různými „metodickými instrukcemi“ a direktivními osnovami, které toto ministerstvo vydává, není většinou podepsán nikdo.

Druhou stranu představují další úřednické útulky: školské správy a odbory školství na národních výborech. Pracovníci těchto institucí tráví většinu času spory o tom, co spadá do jejich kompetence (humorné je, že tyto „podniky“ se vzájemně považují za nadbytečné a v rámci „omezování administrativy“ by jeden druhý rád postupně zrušil).

Nejprve se zastavme u toho, co je jednoznačným dědictvím minulého režimu a co by se snad dalo vyřešit určitými finančními příspěvky.

Především je to zoufalý stav školních budov, nedostačující hygienické vybavení a nedostatek pracovního…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.