Zvláštní zpravodaj Respektu položil v souvislosti s incidentem u Zdi nářků několik otázek starostovi Jeruzaléma Teddy Kollekovi:

Je to tragická záležitost. Nechci mluvit o tom, „kdo si začal“, to vyšetří komise, která je k tomuto účelu ustavena. Incidentu však předcházela série nešťastně načasovaných provokací. Ortodoxní Židé žádali o položení základního kamene ke stavbě nové synagógy, která by podle nich měla stát v oblasti Chrámové hory. I když byla žádost zamítnuta, mezi Araby to vzbudilo pohoršení, stejně jako podpora premiéra Šamira pro postavení nové židovské čtvrti. Tlak vždycky vyvolá protitlak. Celý tento konflikt je velká tragédie, protože Jeruzalém byl přes výpady extremistů ukázkou možnosti klidného soužití Židů, Arabů i křesťanů. Chci vám to dokázat i na tomto příkladu: na radnici pracuje 5.000 zaměstnanců, z toho 1.500 Arabů. I když vůdci arabského obyvatelstva vyhlásili stávku, arabští zaměstnanci přicházejí denně do úřadu a pracují pro toto město."

Premiér Jicchak Šamir odmítl rezoluci OSN. Odmítl přijmout i komisi Rady bezpečnosti k vyšetření incidentu s tím, že by to znamenalo vzdát se svrchovanosti nad Jeruzalémem. Jaký je Váš postoj k této záležitosti?

Jsem ochoten setkat se s každým, ať je to můj přítel, nebo nepřítel, a vysvětlit mu své stanovisko. Tímto Šamirovým rozhodnutím si podobnou možnost odpíráme. To, že Šamirova vláda odmítá komisi OSN přijmout, je výrazem její slabosti. Samozřejmě…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte