Je 13.září 1990. V ukrajinské vsi Malá Zubovščina nedaleko Černobylu zasedá předsednictvo pobočky Společnosti J.A.Komenského. Na pořadu dne je příprava shromáždění zubovských Čechů a dopis prezidentu Havlovi. Vtom kdosi přibíhá se zprávou, že Václav Havel je prý v Kyjevě. Ve chvíli o tom ví celá vesnice. Nadšení, dohady, plány, naděje. Pláč radosti a úlevy. - Večer už všichni vědí, že prezident do Kyjeva nepřijel. Ostatně ani přijet neměl, tou dobou jednal v Praze s F.Mitterrandem. Lidé se rozcházejí ztichlou vsí, zapadající slunce oranžově barví kraj. Před každou chalupou leží dva igelitové sáčky naplněné zeminou - vzorky pro laboratorní detekci obsahu stroncia v zemi. Další z mnoha měření, jehož výsledky nebudou zveřejněny.

Tohoto večera jsem v Zubovščině slyšela větu, kterou nemohu zapomenout: "Skládáme náš osud do vašich rukou."Děti z Černobylu. Kolikrát jsme v letošním létě pod tímto titulkem četli krátké zprávy o tom, že do Československa přijely děti ze Sovětského svazu, aby si pobytem ve zdravém prostředí upevnily zdraví, ohrožené následky jaderné katastrofy. Jen v málokteré z těch zpráv však bylo zdůrazněno, že se většinou jedná o české děti z krajanských vesnic Malinovka a Malá Zubovščina.

Poprvé jsem se s nimi setkala v Pavlovicích u Tachova, v prvních dnech jejich pobytu v Československu. Veselé, upovídané děti, zdvořile zdravily měkkou češtinou; nadšeně vyprávěly o výletech do okolí, těšily se na večerní…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte