Bodejť by ne, když v říjnu proběhne u obvodního soudu pro Prahu 1 již páté stání (čtvrté po revoluci), jehož obsahem je na prvním místě otázka mravnosti v literární práci. Předmětem soudního sporu je spoluautorství.

Dříve známá a v oboru pop music renomovaná dvojice bývalých manželů Miroslavy a Jiřího Černých připravila v letech 1967- 69 k vydání dvoudílnou knihu Hvězdy světových mikrofonů. V důsledku normalizace druhý díl tehdy nevyšel. Jiří Černý jej však v nepatrně doplněné podobě vydal po dvaceti letech už jen pod svým jménem a s novým titulem Hvězdy tehdejších hitparád. Kniha, zadaná nakladatelství Panton v roce 1985, vyšla 7.dubna 1989.

M.Černá-Filipová upozornila Panton na spoluautorství. K nápravě nedošlo, případ se bohužel dostal před soud, a ten se vleče a vleče.

Mnohým nám laikům, kdož jsme měli možnost některá soudní jednání sledovat, se celá záležitost jeví už dávno jasná. Neboť co je třeba tak složitě a zdlouhavě prokazovat, když je známo a u soudu zdokumentováno, že bývalí manželé Černí (oba absolventi žurnalistiky na FF UK, oba redaktoři) spolu v šedesátých letech připravili a každý týden v Čs.rozhlase uváděli tehdy velmi populární pořad Houpačka, spolu napsali řadu článků a statí, spolu vydali i knihy. O technice a postupech jejich společné práce byly natočeny dva krátké filmy. Soud má k dispozici i původní strojopis předmětné knihy s rukopisnými poznámkami obou autorů, jehož autentičnost žalovaný J.Černý nepopřel. Řádka různorodých a na…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte