Východní Evropou obchází strašidlo dialektiky. To proto, že se její mrtvola rozkládá nepohřbena. Nerozloučili jsme se s ní nekrologem, neuronili jsme slzu nad tím, jak věrně sloužila naší myšlenkové nepoctivosti. Dokud jí nevykopeme řádně označený hrob, bude její duch strašit na cimbuří našich myslí, politických stran i hnutí a v neposlední řadě médií.

Dialektika v nás vypěstovala sklon nespokojovat se s jakousi tezí, ale hned k ní hledat antitezi. Když se to podařilo, dalším cílem „samopohybu“ se stávala syntéza. I ta se ale ukázala jen tezí volající po své negaci. Tento opěvovaný „myšlenkový neklid“ vedl bohužel ke zcela jalovému výsledku: místo řešení problému naznačeného tezí jsme se vrhali do kritiky antiteze (u protikladů antagonistických), nebo do blouznění o syntéze (u těch neantagonistických). S každým krokem po této spirále vzhůru přibývalo mlhavé abstrakce.

Zastávat jednu ostře a jasně formulovanou - a tudíž myšlenkově kontrolovatelnou - tezi bylo nedialektické. Zabíječskými frázemi se v našich krajích staly spojky; podle potřeby tu konejšivé „jak…, tak…,“ tu burcující „nejenom…, ale i…“ Po loňském tichém zdechnutí dialektiky i tyto naše konstrukce přehodily pluralistický kabát: protiklady se šmahem začaly brát na milost jako neantagonistické, protikladných prvků může být i víc než jen dva a všechny se bez velkého hloubání prostě kladou vedle sebe.

Jedním z výplodů anonymní dialektiky je dvoustrana ve 35.čísle týdeníku Fórum věnovaná…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte