Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Za jednotu strany

Neuvěřitelná schopnost katolické církve v dějinách upadat a zase se pozvedat a obnovovat je věřícímu pochopitelná: v prvním případě se odvrátila od tváře Boží, ve druhém se k ní kajícně vrací.

Neuvěřitelná schopnost katolické církve v dějinách upadat a zase se pozvedat a obnovovat je věřícímu pochopitelná: v prvním případě se odvrátila od tváře Boží, ve druhém se k ní kajícně vrací. Toto rozpětí znamená, že kritérium správnosti počínání křesťanů je vposledku právě v rukou Božích. Zdá se však, že někteří to nevidí tak problematicky a po nejtemnějším údobí jejich stranické historie je daleko víc než pokání zajímá jednota strany.

Zalistujeme si Lidovou demokracií, od níž jsem si ostatně vypůjčil titulek (18.9.).

Nedávno ještě lidovecké hnutí Morálka, Svoboda, Síla připustilo, že se zeměkoule netočí, když svůj návrh na odstoupení dr.Bartončíka označilo za „chybný a straně neprospívající“. Přidalo návrh, že se neměli vylučovat někteří předlistopadoví funkcionáři: „Nemyslíme si totiž, že politická strana vyloučením svého čelného reprezentanta boří mosty mezi minulostí a současností a že je tím automaticky očištěna od chyb.“ Kurióznost této logiky si osvětleme analogií: je to, jako by se někdo rozhodl nevrátit předmět, který odcizil, protože tím ze sebe stejně nesejme nařčení, že je zloděj…

Ing.Polák se na téže straně podobnou metodou dokonce osvobozuje od minulosti své strany jako celku: "Můžeme jako příslušníci Čs.strany lidové směle odmítnout výtku kolaborantství, vyřčenou ústy převlečených ideologů totality. (…) Na tomto faktu (že byla strana oázou svobody, pozn.aut.) nezmění nic ani kolaborace některých z bývalých špiček strany, kde je však…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.