Souběžně s tím, jak se rozbíhá ekonomická reforma, doléhají na řadu občanů i problémy, které dříve patřily k neotřesitelným „sociálním jistotám“. Jedním z nich je i nezaměstnanost.

Ztráta zaměstnání bezesporu patří k těžkým zásahům do lidské existence. Obrátili jsme se proto na úředníky ministerstva práce a sociálních věcí, aby nám řekli, jaké jsou šance, povinnosti a práva těch, které nezaměstnanost v budoucnu postihne (eventuálně už postihla).

Zřejmě hledat místo. Je to z právního hlediska jeho povinnost? Jaké jsou dnes právně nenapadnutelné důvody propuštění, proti jakým se může občan naopak bránit? Má se odvolat sám, nebo je možné obrátit se na nějakou instituci (kromě advokáta samozřejmě)? Kde je nabídka míst? Jak se doplňuje? Jak bude potrestán podnik, který zveřejňuje falešné nabídky (aby např. vyvolal dojem, že potřebuje další síly)? Nebo se už takovýchto podvodů není třeba obávat? Je nějak zvýhodněn člověk ve výpovědi (volno na hledání místa - kolik)?

V případě, že se někdo stane nezaměstnaným, má dvě možnosti, jak hledat novou práci: buď se spolehne sám na sebe, nebo požádá o pomoc Úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Tam, kde není dosud ustaven, plní jeho funkce prozatím odbor pracovních sil ONV. V našem státě neexistuje povinnost pracovat, nikdo tedy není povinen si práci hledat.

Důvody k „propuštění“ neboli k ukončení pracovně-právního vztahu vymezuje §42 zákoníku práce. V případě, že pracovník s výpovědí…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte