Minulý týden se na pražských nárožích objevil nový poledník nesoucí jméno Špígl. Stojí padesát haléřů a jde na dračku. Z původních čtyřiceti tisíc za několik dní zvýšil náklad na osmdesát. Redakce sídlí ve druhém patře budovy Melantrichu, která je majetkem Pragopressu (dříve tiskárny Mír).

Bulvární tisk různé úrovně existuje všude ve světě, nad tímto faktem nemá cenu se pozastavovat. V případě Špíglu a také některých dalších novin však, zdá se mi, jde o cosi víc než o obvyklou dávku senzačních hloupostí.

Pokusme se, alespoň na příkladu prvních čísel, nastínit způsob, jakým Špígl pracuje s fakty.

V úterý inzeroval palcovým titulkem aféru s byty Mariána Čalfy. Teprve na konci rozvleklého článku se dozvíme, že premiér vyměnil byt tři plus jedna za tři a půl plus jedna. Podtitulek článku oznamuje, že studenti požadují odstoupení premiéra. Špígl se se studenty ztotožnil; řekl bych, že to je docela dobrý způsob, jak studentské hnutí zdiskreditovat. Přispěl k tomu i poslanec Jiří Dientsbier jr., který listu poskytl rozsáhlé interview. Reklama se chytla, můžeme jet dál.

Na druhé stránce se dočteme, že ministr Klaus má být největším podílníkem nové akciovky našich aerolinií. Nepodepsaný novinář o tom musel - ze záhadných důvodů - sbírat informace „mezi runwayí a hangárem“. Zapředl tam rozhovor s nejmenovanou osobou, která mu na závěr řekla, že: „Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu“. Zajímavá novinářská práce.

Středeční číslo přináší článek…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte