V minulých dvou číslech jsme otiskli článek Ivana Gabala Poražení nepřátelé a političtí odpůrci. Domnívali jsme se, že článek, který podrobuje Občanské fórum velmi konkrétní kritice a důrazně formuluje politická východiska, si zaslouží diskusi. Požádali jsme proto některé komentátory a politiky o jejich názor. Ze čtrnácti oslovených se zatím ozvali dva, jejichž odpovědi otiskujeme. (red.)

Miloš Zeman: Tři strategie

Vyhodíme-li z vlhkého sklepa shnilá jablka a dáme-li tam jablka zdravá, je to jen plýtvání ovocem. V tomto smyslu s autorem sdílím přesvědčení o prioritě systémových změn před individuálními čistkami. Při diskusi o technologiích vysušování sklepa však podle mého názoru neexistují dvě, ale tři varianty reformy. Je to přešlapování na místě, energické vykročení nesprávným směrem a energické vykročení správným směrem.

O přešlapování na místě se toho už napsalo dost a je to zatím jediná ze tří strategií, která se v praxi aplikuje. Všechny ostatní jsou víceméně v plánech. Podniky jsou i nadále státní a byrokratické, trh výrobce dominuje nad trhem spotřebitele, místo obchodování se nadále spíše přiděluje. Přitom i státním paternalistům je jasné, že svým postupem pouze odkládají skutečné řešení. Murphyho strategie - nevíš-li, co dělat, nedělej nic - má celkem předvídatelné důsledky.

Za této situace může každý projekt razantních opatření vyznívat jako radikální reforma. Je to hluboký omyl: výrazně se lišit od současné praxe je…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte