Skončily dovolené, skončilo i to, čemu se vlastně nepřesně říká parlamentní prázdniny. Využil jsem příležitosti, která se mi na jejich konci naskytla, a v nizozemském Delfu jsem požádal o rozhovor paní dr.Mechtild D.T.M. de JONG, členku druhé komory holandského parlamentu za křesťanskou demokracii. Téma bylo po předprázdninových diskusích u nás jednoznačné.

Paní doktorko, jak funguje holandský parlament a jaké jsou vztahy mezi ním, královnou a vládou?

V holandském parlamentu jsou dvě komory. Druhá, která je volena v přímých volbách, zejména schvaluje zákony a dohlíží na finanční politiku. Má také právo sama zákony navrhovat. První komora je volena nepřímo podle návrhů oblastních zastupitelských orgánů. K zákonům se vyjadřuje systémem ano- ne a zkoumá, zda je schvalovaný zákon v souladu s ostatními zákony a dokumenty.

Královna nemá ve skutečnosti praktickou moc, navrhuje však politickým stranám osobu, kterou pověří sestavením vlády. Po dosažení dohody o jejím složení jmenuje královna - rovněž po dohodě s jednotlivými politickými silami - ministerského předsedu. Zpravidla to bývá ona osoba pověřená sestavením vlády a většinou přísluší k nejsilnější straně.

Činnost vlády kontroluje parlament. Vyslovuje se k návrhům jednotlivých ministrů, kteří nemusejí připomínky parlamentu respektovat. Dělají-li to však příliš často, riskují vyslovení nedůvěry. Někdy je obtížné, když jako člen určité strany a zároveň poslanec máte kontrolovat vládu…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte