Mladíček z kanadského venkova, který přijel do Londýna studovat anglickou meziválečnou literaturu, ctitel Orwella a - jak jinak - stoupenec marxistické levice, se jedné noci seznámí v pubu se dvěma českými turisty. Vznikne debata, v níž teoretik chválí socialismus jakožto „docela dobrý nápad“, dva znechucení praktici mu to napřed energicky, potom znuděně vyvracejí. Nakonec dostane salónní revolucionář nabídku: přijeď a prohlídni si, jak ten tvůj dobrý nápad funguje. To tě vyléčí.

Až potud není na historce nic zajímavého: běžný obrázek střetu idejí v západní metropoli druhé poloviny 60.let. Ale příběh, o který jde, touto banalitou nekončí. Naopak.

Za několik týdnů po noční diskusi přijde mladíčkovi dopis z Prahy. Je v něm avízo na volná místa učitelů angličtiny. Názvy měst znějí exoticky: zkusmo odepíše na pár adres. Ozve se mu jazyková škola v Brně. Náš hrdina tedy zruší sjednaný job v Tanzánii a stopem odjíždí do ČSSR; hranice překračuje 27.srpna 1967. Kanadský cestovní pas je vystaven na jméno PAUL WILSON.

Novopečený zaměstnanec brněnské jazykovky přirozeně netuší, že v této zemi stráví příštích deset let, že zde zažije jak krátkou éru celospolečenské naděje, tak její zmaření a následnou „normalizaci“. Netuší a nemůže tušit, že se postupně díky svému angažmá stane známou osobností české kulturní rezistence. Což bude nakonec důvod, proč se v létě 1977, v prvním roce Charty, octne v kupé expresu směr Norimberk, doprovázen až na čáru partou…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2066

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte