„Fesenestrojka“: „fesene“ = FSN = Frontul Salvarii Nationale = Fronta národní spásy. „Partidele“ = politické strany, gramaticky se členem určitým (každý ví, o které strany jde). Rumunsko, tři měsíce po revoluci, dva měsíce před volbami.

Věděl jsem o tom, že na schodech před katedrálou na náměstí Opery byly s neslýchaným cynismem postříleny modlící se děti, věděl jsem o umučených novorozeňatech, jejichž naturalistické fotografie obletěly celý svět. Nyní jsem se ale dozvěděl, že mezi revolucí v Timisoaře a dětmi existuje i jiná souvislost: během urputně trpělivého setrvávání davu na náměstí Opery v oněch podivných dnech a nocích, kdy bylo město izolováno od ostatního světa, se přímo na tomto náměstí tři děti narodily. Moji zdejší přátelé mi velice pohnutě líčili atmosféru, která tam tehdy panovala, vyprávěli, jak se dav rozestupoval, aby vytvořil uličku pro sanitku, směřující na místo porodu, jak se totéž dělo, když v davu někdo omdléval, jak si jedna z lékařek zapomněla na místě zásahu kabát a jak ho pak za ní lidé posílali, podávajíce ho jeden druhému přes hlavy. Jestliže byl u nás zrod takovéto atmosféry ve své době zázrakem, jak to nazvat v Rumunsku, které je přeci jenom o nějaký kilometr dále na jihovýchod?

V jedné z dlouhých nocí na náměstí Opery lidé poklekli čelem ke katedrále a společně se modlili, mnozí po mnoha letech a mnozí asi úplně poprvé, Modlitbu Páně, Otče náš.

V Timisoaře začalo všechno mlčenlivým, trochu vystrašeným, ale trpělivým…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte