0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov25. 9. 199010 minut

Je to posun

Ve čtvrtek 21.12.1989 informoval tisk palcovými titulky, že Státní bezpečnost byla rozpuštěna.Byl to samozřejmě nesmysl, vzniklý z naprosté neznalosti věci. Z rozkazu JUDr.Průši byla zastavena pouze činnost II.správy StB, složky, která se zabývala bojem proti "vnitřnímu nepříteli".

Ve čtvrtek 21.12.1989 informoval tisk palcovými titulky, že Státní bezpečnost byla rozpuštěna.Byl to samozřejmě nesmysl, vzniklý z naprosté neznalosti věci. Z rozkazu JUDr.Průši byla zastavena pouze činnost II.správy StB, složky, která se zabývala bojem proti „vnitřnímu nepříteli“. Předtím stačili estébáci spálit většinu kompromitujících materiálů, pokud je ovšem nepředali do Moskvy nebo do rukou ÚV KSČ. To dodnes není objasněno. Podle tehdejších slov JUDr.Průši, který byl do 31.12.1989 pověřen vedením ministerstva, inspekce FMV vyšetřila několik případů pálení dokumentů a prokuratura dokonce zahájila trestní stíhání. Zatím (v půli září 90) však nebyl nikdo odsouzen. Proč? V tu dobu už vznikaly koncepce, že by se ministerstvo mělo zabývat hlavně bojem proti terorismu, organizovanému zločinu a pašování drog. Tuto alternativu později převzal i Richard Sacher.

Porevoluční ministr

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jeho jmenování do funkce bylo přinejmenším neuvážené a pravděpodobně pozdrželo reorganizaci resortu. Veřejná vystoupení ministra Sachra bývala plná nepřesných faktů. Například už v lednu prohlásil, že byli vyměněni náčelníci krajských a okresních správ SNB. Není to pravda: ještě dnes sedí někteří předlistopadoví funkcionáři na svých místech.

1.2.90 proběhly tiskem další zprávy o zrušení StB. Byla to další nepřesná informace. Do zálohy bylo převedeno pouze šest odborů a správ z dvanácti. Toto rozhodnutí je asi největší chybou v boji proti „starým strukturám“. Každý…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc