Když se v Maďarsku pustí dva lidé do debaty, můžete si být jisti, že v jejím průběhu zazní nejméně tři názory. Nejinak je tomu s tématem Slovenska. Bez sociologické analýzy a bez průzkumu veřejného mínění je obtížné vyslovit nějaký promyšlený závěr. S velkou pravděpodobností však lze říci, že rozhodující většina Maďarů pokládá Trianonskou smlouvu za velmocenský diktát a že Československo zdaleka nepovažují za Rumunsko, o kterém jsou přesvědčeni, že je dílem ďábla.

V důsledku Trianonské smlouvy z roku 1920 Maďarsko ztratilo dvě třetiny území, které mu náleželo od raného středověku, a každého třetího maďarsky mluvícího občana. Tato skutečnost způsobila kolektivní krizi identity, jíž je poznamenána maďarská historie 20.století. Lidé se to pokoušeli strávit různě, spíše s menším než s větším úspěchem. Obzvláště těžké to pro ně bylo v uplynulých čtyřiceti letech, kdy byly veřejné úvahy na toto téma v podstatě tabu.

Všeobecná frustrace přivedla režim nastoupivší po roce 1920 do začarovaného kruhu. Přesněji řečeno zrodila postoj, jenž do centra své politiky monomaniakálně stavěl územní revizi a kvůli značným prohrám nenáviděl daleko víc demokratickou a pacifistickou republiku Mihálye Károlyiho z roku 1918 než následnou bolševickou (a se sousedními zeměmi zápolící) Republiku rad. Měl totiž politikům Károlyiho vlády za zlé, že údajně nedokázali přátelské vztahy s bývalou českou emigrací - Masarykem a Benešem - využít k tomu, aby byl v nové republice ctěn Wilsonův…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte