Já bych se vám svěřil, ovšem to víte, hrozně nerad, protože je to kus života, který je nenávratně pryč, a člověk o tom nerad hovoří, nerad na to vzpomíná, protože to jsou velmi závažné věci. Kdykoliv s tím začnu, mám před sebou své kamarády, přátele, kteří museli bezdůvodně tolik trpět. Miladu Horákovou, majora Nechanského vidím odcházet na popraviště, plukovníka Skokana, a to jsou takové nepříjemné momenty, na které člověk nerad myslí, ale na které nelze zapomenout. Zločin, který byl spáchán na českém národě, se nesmí již více opakovat. To jsme říkávali už v roce 1968, když jsme poprvé založili Klub 231. Byl to klub pojmenovaný číslem zákona, podle kterého jsme byli souzeni. Naše heslo bylo: „TO UŽ SE NESMÍ NIKDY OPAKOVAT!“ Ale pak přišel 21.srpen 1968 a opakovalo se to znovu. Ovšem v jiné podobě, již ne tak drastické, jakou jsme zažili my.

Na nás si komunisté vyzkoušeli své metody rovnající se metodám středověku: bití, mrzačení, mučení, prostě všechno. Kdesi v prvních sovětských táborech (podle jejichž vzoru pak Němci postavili své koncentráky) to začalo a v roce 1948 to přešlo samosebou i k nám. Český národ, a nejen český, ale i slovenský, je na zločiny, brutalitu, bestialitu učenlivý. Zakusili jsme to na vlastních tělech. Kolikrát jsme se divili, jak je možné, že lidé byli schopni za pár korun vraždit a za vraždy byli chváleni a odměňováni. V každém národě se najde nějaký paskvil, lůza, která je schopna se těmto hrozným činům zaprodat; jen když nemusí pracovat,…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte