Nedávno skončily svou činnost prověrkové komise ministerstev vnitra. Zdálo by se, že Státní bezpečnost je tedy dostatečně pacifikována, že lidé, kteří byli největší oporou komunistického režimu, jsou zbaveni svých pravomocí a odkázáni do patřičných mezí. Jenže prověrkové a občanské komise byly především dítětem revoluce a jejich práce se často setkávala s obrovskými překážkami a s neochotou příslušníků spolupracovat. Výsledky tomu odpovídají.

Prověrkové komise vznikly v únoru z rozkazu ministra Sachera, který byl k tomuto kroku víceméně donucen tlakem nespokojených občanů. Dnes už je však zřejmé, že účast veřejnosti v personálních změnách na ministerstvu byla nezbytná, protože monolitní a konzervativní vnitro by se stěží odhodlalo k nějakému seberozkládajícímu pohybu. Jak známo, prověrkové komise byly tříčlenné, skládaly se z prověřeného člena MV, příslušníka, jenž byl dříve (většinou v šedesátých letech) vyhozen jako politicky nespolehlivý, a zástupce veřejnosti, který byl zároveň členem občanské komise. Prověrkové komise neměly žádnou rozhodovací moc. Tu dostaly občanské komise, složené ze zástupců hlavních politických sil té doby, v nichž naopak žádní příslušníci pracovat nesměli.

Vznik občanských i prověrkových komisí provázel značný chaos. Často se stávalo, že jeden člen občanské komise nedůvěřoval druhému, vzájemně se podezřívali ze spolupráce s StB… Je to nakonec pochopitelné, tyto lidi čekal obrovský a v té době i svým způsobem nebezpečný úkol.…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte