V běhu událostí „na východ od Košic“ nás mimo jiné minul i Milan Hauner, profesor a autorita species moderních dějin a politických věd. Je to absolvent filozofické fakulty v Praze a svědek jejích lepších šedesátých let.

Nedávno vydal pozoruhodnou knihu „What Is Asia To Us?“ (Čím je pro nás Asie?), jejíž název je překladem pojmenování jednoho z posledních textů Fjodora Michajloviče Dostojevského, inspirovaným dobytím turkestanské pevnosti (1881). Haunerův text je analýzou historické debaty o povaze vztahů mezi Ruskem a Asií, případně i o Evroasii, kterou vedli významní ruští politikové, vojáci a vědci od Dostojevského a Mendělejeva až ke Gorbačovovi. Pokud jde o metodu, je to kniha rozhodně originální. Asie byla pro Rusy od nepaměti a osudově vždy jen vojensko-politickým subjektem a analyzovaná zamyšlení jsou původní, překvapivá a pro nás neobvyklá.

Tento úvod je zde na místě zejména proto, že si chceme položit otázku, zda současná československá zahraniční politika má svou výchozí strategii, zda navazuje na alespoň tušené tradice a zda je projevem možné úrovně poznání a přiměřené vůle.

Měli bychom ovšem objektivně konstatovat, že strategie zahraniční politiky nevznikala ani na Hradě, ani v Černínském paláci, jak jsou o tom většinou dočasní nájemci těchto lokalit přesvědčeni. Dokonce si myslím, že zásady zahraničně politické strategie nevznikají ani v kancelářích „inteligentních služeb“, jak jsou o tom přesvědčeni jejich obvykle nedočasní osazenci.…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte