Část populace, zejména romské, která se v nezletilosti nebo později setkala negativně se zákonem, ať už z viny vlastní či vinou rodiny, které soud nařídil tzv. „ústavní či ochrannou výchovu“, bývá umístěna v dětských výchovných ústavech a výchovných ústavech pro mládež. Tyto děti jsou na základě rozsudky odebrány z rodin (někdy se o rodině nedá ani mluvit) a prostřednictvím diagnostických ústavů umístěny ve výchovných ústavech. V těchto zařízeních potom následuje tzv. převýchovný - socializační proces, který trvá velmi často až do 18 let věku, kdy funkce ústavní výchovy automaticky končí a oni se vracejí do původního prostředí rodiny, kde se pochopitelně za dobu jejich převýchovy nic nezměnilo. To znamená, že veškeré úsilí speciálních pedagogů (mnohdy po dobu několika let) má velmi nízký efekt. Úspěšnost převýchovy my pracovníci výchovných ústavů odhadujeme na 40–50%. Druhá část mládeže - „nepřevychovaná“ - se dopouští většinou brzy po propuštění z ústavu kriminální činnosti a končí ve výkonu trestu. Mnozí se do výkonu trestu dostávají již během pobytu v ústavu.

Tato oblast školství byla vždy zejména z politických důvodů na okraji zájmů ministerstva školství. Zastírali jsme si, že v socialismu vůbec takové děti a mládež existují.

Nejvíc nás bolí současný stav, kdy došlo k rozpadu spolupráce mezi ústavy a dalšími složkami. Velmi špatně pracují odbory sociálních věcí - orgány péče o děti, soudy nepracují vůbec, policie má úplně jiné starosti, než jsou děti z…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte