Na přelomu února a ledna 1990 došlo na rakousko-české hranici v prostoru obce Horní Dvořiště k zajímavé příhodě. Jistá československá občanka, mimochodem velmi vzácná žena, jedna z vůdčích osobností naší předlistopadové opozice, byla rakouskými orgány zadržena při pokusu o převoz pětičlenné kubánské rodiny na území Rakouské republiky. Strážníci se s uprchlíky nejdřív příliš nemazali a chtěli je okamžitě vrátit nejen do (tehdy ještě) ČSSR, ale přímo do rukou kubánských úřadů. Díky obětavé ženě se však z původně lokální banality stal politický problém: mezi Prahou a Vídní zvonily telefony tak dlouho, až nakonec všechno skončilo dobře. Vyděšení narušitelé hranic mohli zůstat na správné straně barikády.

Místním policajtům se tohle řešení samozřejmě nelíbilo, a naše česká průvodkyně se tedy pokusila trochu je před odjezdem dojmout. Vyprávěla jim o hrůzách kubánského režimu, o nebezpečí, kterému jsou přítomní kubánští občané vystaveni, o humánním aspektu celé věci. Jeden z posluchačů to nevydržel a po chvíli jí skočil do řeči: „Milá paní, tohle všechno my známe. Ale když tolik chcete pomáhat, tak proč si, prosím vás, nenecháte nějaké ty ohrožené uprchlíky doma?“ Dá se samozřejmě namítnout, že situace v únoru nebyla ještě tak stabilizovaná, aby zde kubánští disidenti mohli zůstat bez rizika teroristického ataku ze strany Fidelovy ambasády. Dobrá. Podívejme se tedy, jak vypadá azylová nabídka dnes, osm měsíců po faktickém převzetí moci demokratickou opozicí. Podle asi…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte