Tento text byl poprvé publikován v samizdatové Revolver revue. Dostal se k nám složitou cestou přes prostředníky, autor se totiž stihl stát recidivistou a v tehdejší době nepřicházela publikace pod vlastním jménem v úvahu. Text nás zaujal, je to autentická výpověď, věcný pohled do džungle humanitárních zařízení této země. Očekáváme odezvu, především od odborníků, lékařů, lidí zodpovědných za stav našich „děcáků“ a jiných ústavů ve kterých „Anonym“ nedobrovolně pobýval. Lidské utrpení nelze nijak zaplatit, zhodnotit, ani literární zpracováním. Celý text mimo jiné klade otázku: Změnilo se něco? Autora, pokud se k výtisku dostane žádáme, aby se dostavil do redakce Respektu pro honorář.

Well. Budu se snažit o něco, co jsem ještě nikdy nezkoušel a ani neví, co z toho bude na konci, vlastně nevím, jaký bude mít moje snažení smysl, konec. Jsem Pražák, ale moc si tím nejsem jistý. Ale ne že bych nevěděl, kde jsem se narodil, to vím, že to bylo v Praze, ale nevím, jestli jsem v tý Praze ztrávil jen nepatrnou část svého života. Od mého mládí jsme žili, tedy já, máma, táta, moje o rok starší sestra a o rok mladší brácha, ve „Spáleňáku“. Dneska je to rezervace. „Spáleňák“ se tomu říká, protože prej to byl v minulosti mlýn, který několikrát vyhořel, ale co já si pamatuje, nikdy se to mlejnu nepodobalo. Jsou to vlastně tři budovy a nějaké to hospodářské stavení uprostřed skal a starých lomů. Kolem jsou jen skály a do S. je to asi kilometr právě po těch skalách. S. je vlastně…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte