V sobotu 10. března byl iráckým vojenským soudem odsouzen k smrti za údajnou špionáž pro Británii a Israel Farzad Bazoft, jednatřicetiletý britský novinář íránského původu, který do Iráku přijel dělat reportáž pro anglický týdeník Observer.

Britská vláda byla šokována. Ministerská předsedkyně Thatcherová okamžitě zaslala iráckému prezidentu Saddamu Hussajnovi naléhavou osobní žádost o milost. Britské úřady se k záchraně novináře pokusily zorganizovat širokou diplomatickou ofenzívu. V neděli 11. března Británii navštívil jordánský král Husajn, jeden z mála politických přátel iráckého prezidenta. Při obědě s Margaret Thatcherovou slíbil, že se Saddama Hussajna pokusí přesvědčit, aby byl Bazoft omilostněn. Ve stejném smyslu na Irák apelovaly také vlády zemí Evropského společenství. V pondělí 12. a v úterý 13. března se britská vláda obrátila o pomoc i na Jásira Arafata, na egyptského prezidenta Mubaraka a na vládu Saúdské Arábie. 12. března britský ministr zahraničí Douglas Hurd navrhl, že odcestuje do Bagdádu, aby se tam osobně zasadil za Bazoftovu záchranu. V úterý však obdržel z Iráku odpověď, že jeho návštěva v zemi není vítána. Irácký prezident totiž „není ochoten zmírnit rozsudek nad Bazoftem, pokud trvá politický nátlak a nátlak zahraničních sdělovacích prostředků“. Zdálo se nicméně, že prohlášení obsahuje špetku naděje, že se prezident bude případem ještě zabývat.

Ve středu 14. března však Saddam Hussajn prohlásil: "Iráčané jsou pány svého vlastního…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte