19. března otiskly Učitelské noviny text novely školského zákona č. 29/ současně s výzvou, aby písemné připomínky k jejímu znění byly ministerstvu školství zaslány do 25. 3. Odborům školství na všech úrovních byl text zaslán 12. 3. s žádostí o připomínkování do druhého dne. Koordinačním radám OF základních a středních škol tato verze ještě 15. 3. nebyla předána vůbec, s odůvodněním, že je málo kopií (jednalo by se asi o 5 exemplářů). Přitom téhož dne byl poslední - sedmý - a definitivní text novely zaslán federální vládě a poslancům FS k projednání a ke schválení.

Zhruba od počátku ledna 1990 platí dohoda mezi ministerstvem a radami OF pro základní školství, že budou spolupracovat. Ministr osobně nesčetněkrát vyzval zástupce pedagogů, aby mu podávali návrhy. Bylo mu vždy neprodleně vyhověno. Na dalším jednání pak vznesené podněty a připomínky do zpráv a textů zapracovány nebyly, ale objevovaly se v nich plány, koncepce a návrhy, o kterých se dříve nediskutovalo. Proč? Na základě požadavků vedení (rozuměj ministra a náměstků). Bez vysvětlení, proč alternativní, někdy přímo protichůdné návrhy byly zamítnuty nebo spíše pominuty.

Ministr je stoupencem osmiletých gymnázií. Nepochybně takové absolvoval a má tedy své důvody. Bez ohledu na to, že doba je jiná, jiné výchozí podmínky, že se školské soustavy ve světě za 40 let naší izolace od dění jinde značně proměnily a že osmiletá gymnázia bývají dnes jenom jednou z možných variant diferenciace ve školství, navíc…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte