Mohl byste stručně charakterizovat současnou situaci v Litvě?

Zdá se, že situace je úplně normální, protože když Moskva prohlásila, že naše rozhodnutí o samostatnosti je neplatné, nikdo to v Litvě nepřijal a lidé se zabývají svou prací. Naše premiérka Kazimiera Prunskiene jedná se západními firmami a právě dnes jsem slyšel v telefonním rozhovoru, že už zajistila nějaké smlouvy, že můžeme očekávat pomoc ze Západu. Momentálně je zde jediná mocenská síla, litevská odnož KSSS, která zůstala věrná Sovětskému svazu. Připravuje stávky v podnicích, kde většinu pracujících tvoří Rusové, a pak v městečku, které se jmenuje Sniečkus, kde stojí velká atomová elektrárna černobylského typu. Ve Vilniusu se má konat velký mítink na podporu nové vlády. Takové jsou tedy poslední zprávy.

Za jakou dobu může podle vašeho názoru následovat skutečná samostatnost Litvy se všemi svými atributy, jako jsou státní symboly, členství v OSN apod., a co je k tomu zapotřebí?

Takové atributy už máme, a sice historické, to už je od loňska potvrzeno. Máme stejnou státní vlajku jako před válkou, svůj tradiční znak i starou hymnu. To ovšem není skutečná samostatnost. Ta přijde, až budeme mít ve svých rukou celou zemi, odejde sovětská armáda a budeme ekonomicky nezávislí. Termín stažení sovětské armády se vyřeší ve smlouvě, kterou uzavřeme se Sovětským svazem, a hospodářská samostatnost záleží na nás i na SSSR. A také trochu na Západu, do jaké míry nás bude ochoten podpořit,…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte