Lenin se kdysi zhlédl v kapitalistických monopolech a věřil, že až se dostanou do rukou proletariátu, budou nejlepším možným systémem hospodaření. Jenže pozdější vývoj tzv. kapitalismu ukázal, že monopoly, tito ekonomičtí dinosauři, pozvolna nejlepším systémem být přestaly. Jsou těžkopádné, konzervativní, se sklonem k byrokracii a zkostnatění. Touto otázkou se zabývá např. americký národohospodář John Naisbitt: na začátku osmdesátých let vydal knihu „Megatrends“, která se okamžitě stala bestsellerem. Letos vyšlo její pokračování. Pro ty, kdož sledují směr vývoje tzv. socialismu a tzv. kapitalismu, je to velmi zajímavé čtení.

Vývoj americké společnosti už nezávisí jen na monopolech. Americká společnost se bouřlivě mění a Naisbitt tyto změny ve své knize podrobně popisuje. Průmyslová společnost tak, jak dlouho existovala na severoamerickém kontinentě, se mění ve „společnost informace“. Jinými slovy - hlavní v ekonomii dnes nejsou peníze na šekovém kontě podnikatele, ale znalosti. Zatímco dříve mohl úspěšně konkurovat v ekonomii jen finančně silný jedinec, dnes je to jedinec se znalostmi. Znalosti se ovšem nedají dost dobře monopolizovat, protože je vytváří a hromadí velké množství lidí, pro něž jsou informace a znalosti zdrojem ekonomické síly a obživy.

Informace navíc nespotřebovávají neobnovitelné zdroje surovin a energie - kupř. kontrola osvětlení měst nebo bytů počítači může naopak mnoho cenné energie ušetřit.

Tento vývoj také vede k proměnám…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte