Stalo se poslední dobou národní hrou, že se navzájem voláme ke slušnosti. Se slušností je problém, že kodex, na který se přitom apeluje, nejenom není nikde vyvěšen, ale především příliš nefunguje ve své nepsané, leč podstatné podobě - bez níž je ten psaný jen kusem papíru. Slušnost je formální povahy, takže už se při ní neodehrává etické rozhodování. Má umožňovat hladký chod jednání za opakujících se rutinních situací. Zde je problém, že zdaleka ne všechny nerutinní situace se dají zvládat uplatněním morálních kritérií. Je důležitá rovina sociálního jednání, která by neměla být regulována ani formalizovanou slušností, ani existenciálně prožívanou etikou, ale sociální racionalitou, založenou na rozpoznání rolí a respektování jejich vzájemných vztahů.

A zde jsou dva příklady, od nichž jsem vlastně k těmto obecnějším úvahám došel. Příklad první. Státní televize dlouho vytloukala kapitál z toho, jak poukazovala na neochotu politických stran překročit meze vlastních monologů a vstoupit před kamerami do předvolební diskuse. Když však nakonec na dva takové dialogy došlo, ukázalo se, že televize nabízela právě jen ty kamery. Místo schopnosti profesionálně podněcovat dialog, aniž se přitom podvazuje jeho autenticita, se nám dostalo z úst redaktorek umravňujícího. Když redaktorka po jedné ze svých samolibých poučovatelských tirád konečně udělila slovo jednomu z budoucích politických vůdců, vzal si je redaktor, taky si zařečnil a pak dal slovo - někomu jinému. Byla to…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte