Předseda ústřední volební komise dr.Záhorský potvrdil svobodný a demokratický průběh letošních voleb. Účast voličů byla až překvapivě velká, jejich hlasy byly sečteny a rozděleny. Čísla, čísla a zase čísla. V procentech, mandátech i kusech. Každý je četl, každý je zná. Co však bude dál? Osobnosti - kromě těch nejznámějších - nejsou zatím důležité, jejich skutečný význam občané pochopí až po prvních vystoupeních na půdě svobodného parlamentu. A protože na jménech naopak hodně záleželo v předvolební kampani, budou mnozí voliči nepříjemně překvapeni, až ve vrcholném orgánu nenajdou své „koně“. Zatím ohlášený odchod slavné zpěvačky a neméně slavné herečky z politické scény je neklamnou předzvěstí dalších odchodů. Prý se to na Západě před volbami běžně dělá, sdělila mi jiná předvolební hvězda, tentokrát mužského pohlaví. Rád věřím. Co nám je ale do toho? Chceme se stát (nebo už jsme?) součástí Evropy přejímáním předvolebních fíglů?

Mnoho váhajících občanů dalo nakonec hlas Občanskému fóru a Verejnosti proti násiliu. Přiklonilo se tak k demokracii, jako protikladu minulé totality. Karty jsou tedy rozdány, a jak se vyjádřil prezident Havel, dnes už nepůjde o vládu národního porozumění, ale o vládu národní oběti. OF ani VPN rozhodně nečekaly, že získají více hlasů, než zbylých jednadvacet stran a hnutí dohromady. Vzhledem k širokému názorovému spektru svých „členů“ jsou sice již dnes, bez jakéhokoli jiného spojení, koaličním hnutím, přesto je zřejmé, že bez silných a…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte