Takto bývají nadepsány letáky a informační brožurky Amnesty International, organizace, s jejíž činností jsme se ještě v nedávné minulosti setkávali prostřednictvím případů československých vězňů svědomí, o jejichž osudy se zajímala a z nichž některé adoptovala. Vědělo se také o velkých kulturních akcích, benefičních koncertech apod., které práci amnesty propagují a zároveň jí poskytují nutné finanční prostředky.

Co je tedy Amnesty International a jak pracuje? Za svůj vznik vděčí jednomu novinovému článku. 28.května 1961 připomněl anglický právník Peter Benenson v londýnském Observeru případy lidí, kteří jsou v mnoha zemích světa vězněni pro své přesvědčení nebo rasovou či etnickou příslušnost. Benenson je tehdy nazval „zapomenutými vězni“. Jeho článek vzbudil obrovský zájem, který krátce nato vyústil ve vznik prvních skupin Amnesty Intrenational.Práce AI se zakládá na přesvědčení, že lidská práva mají všeobecnou platnost, která překračuje jakékoli národnostní, rasové a ideologické hranice. Proto se AI snaží o důslednou nestrannost a nemusí vždy nutně souhlasit s názory vězňů, kterých se zastává.Centrálou a „mozkem“ celého hnutí je Mezinárodní sekretariát v Londýně. Zhruba 240 osob se zde zabývá shromažďováním informací, dokumentací jednotlivých případů, propagační činností atd. Materiály se pak zasílají jednotlivým národním sekcím, registrovaným individuálním členům a skupinám či skupinám „sympatizantů“. Chcete-li se na práci Amnesty International podílet,…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte