Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Jak (čestně) zbohatnout

Kategorickým imperativem těchto dnů se stává příkaz Podnikat! Tento pojem přitom u nás stojí v myšlenkovém vakuu, bez jakékoli další návaznosti, a tedy i bez sebemenšího vodítka, jak na to a co to vůbec znamená.

Kategorickým imperativem těchto dnů se stává příkaz Podnikat! Tento pojem přitom u nás stojí v myšlenkovém vakuu, bez jakékoli další návaznosti, a tedy i bez sebemenšího vodítka, jak na to a co to vůbec znamená. Nejžalostnější, leč nejčastější způsob podnikání u nás známe už z dob předlistopadových. Podnikavý jedinec se zamyslí nad tím, co dá nejmíň práce, co si žádá nejmenší množství co nejlevnějšího materiálu a nejmíň profesionality, zapomene na své vzdělání i vkus a začne mastit suvenýry… Trvalo únavně dlouho, než se jimi trh konečně nasytil, ceny začaly klesat a dokonce se tu a tam dostala ke slovu invence a kvalita.

Podnikat však nemusí znamenat jen přestat dělat nevýnosné zaměstnání a nahradit je lukrativní fušeřinou. Daleko užitečnější by bylo, kdyby každý promyslel své nynější povolání sub specie podnikavosti. Nemám teď na mysli pokleslou, a proto v tomto žánru opět nejrozšířenější verzi, že kupříkladu za tytéž žalostné služby, které dosud někdo poskytoval za koruny, bude nyní požadovat pouze tvrdé. Jde mi o to, že v každém povolání je skryta potencialita nerealizovaných možností, jak překročit průměr, jak příjemně překvapit své klienty a jak od nich za to získat bez námitek vyšší odměnu. Na rozdíl od asociálních způsobů rejžování, které bývají většinou triviální, tyto početné potenciality obvykle nejsou tak docela nasnadě a je třeba je dílem odhalovat, dílem vynalézat.Přibližme si tuto pro leckoho možná podivnou myšlenku na několika příkladech. Tak…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].