„Nevěřím nikomu, protože Žid nemůže nikomu věřit,“ sdělila mi starší žena s jistotou, jaké se jen stěží odporuje. Prošla Treblinkou a Osvětimí, bezprostředně po svém zázračném návratu se ve vlastním bytě dívala do očí dobře živeného pána, odklepávajícího cigaretu do jejího starožitného popelníku. Bez domova fakticky i v duši. Nejkratší, nikoliv nejsnadnější cesta vedla přes Středozemní moře do Palestiny. Za dva roky, v první izraelsko-arabské válce, prožívala další utrpení vykoupené vyhlášením samostatného Izraele."

Oni nás tady prostě nechtějí. Biologicky nás tady nechtějí. Dnes jim dáme Judeu, zítra budou chtít Haifu," ukončila na chvíli rozhovor, jako by chtěla naznačit, že i jeho další část se ponese v podobném duchu. Byl jsem smutný a bezradný. Až příliš jí rozumím a až příliš dobře vím, že v podobném duchu se nevyřeší ani jeden z palčivých problémů, které Izrael řešit musí. Řešit, nikoli oddalovat. A židovský stát se o řešení snažil. Zavražděn byl nakonec Sadat, nikoliv Begin.Ještě včera bylo vše jasné: arabský svět (kromě Kuvajtu, Saudské Arábie a několika emirátů) byl pro mnohé světem pokroku, bojoval proti sionistické expanzi. V Izraeli obyvatelstvo vstávalo a usínalo s myšlenkou na další utlačování svých mírumilovných sousedů. Bohužel, tomuto primitivnímu zjednodušení podlehli i mnozí politikové „svobodného světa“.

„Nebudeme se bránit proti dětem…“

Izraelská společnost je rozpolcená jako její vláda. Naštěstí zde funguje…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte