Ve zvláštním případu padlého čínského politika Po Si-laje a jeho někdejšího britského přítele Neila Heywooda figuruje i jedna perlička, a sice že Neil Heywood, jehož údajně zavraždila Poova manželka, měl jejich synovi Po Kua-kuovi pomáhat dostat se na elitní londýnskou školu Harrow. To není nic neobvyklého. Woody Webster z poradenské společnosti Bright Young Things, která pomáhá umisťovat děti do londýnských škol, pokládá „čínské aristokraty“ za velkou růstovou příležitost.
Bohatí cizinci posílají své děti na školy do Londýna zejména kvůli jejich kvalitě. Podle OECD jsou britské soukromé školy nejlepší na světě a ty v Londýně jsou lepší než ve zbytku země. Dále si pak bohatí lidé z neklidných zemí, kteří často vyvíjejí mnohem větší snahu dostat své děti do těch správných zařízení než místní, cení bezpečí. „Znám děti, jejichž rodiče je při práci sledují po Skypu,“ uvádí Woody Webster.
Vyšší poptávka po takových ústavech má tři důsledky. Prvním je (mírný) nárůst školného. To například ve St. Paul’s School vzrostlo za posledních deset let o dvojnásobek inflace. Druhým důsledkem je (omezený) nárůst nabídky. Nejlepší školy jsou charitativní instituce, které mají jen malou motivaci expandovat, ovšem zakládají se nové školy. Knightsbridge School, soukromá škola pro děti od tří do třinácti let, která…
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.
Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.
Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].