Evropským politikům, jejichž voliči nejsou příliš nakloněni myšlence dalšího rozšiřování EU, neschopnost Srbska dopadnout Ratka Mladiće hrála do karet. Dokud byl tento nechvalně proslulý Srb podezřelý ze spáchání válečných zločinů na svobodě, Evropská unie měla legitimní důvod ohledně přijetí Srbska okolkovat.
Teď, když Mladiće čeká zasloužený proces v Haagu, EU už se nemůže dál vymlouvat. Jakmile Srbsko splní přísné podmínky členství, musí být přijato. Totéž platí pro ostatní součásti staré Jugoslávie (Bosnu, Chorvatsko, Kosovo, Makedonii a Černou Horu) a také pro Albánii.
Leccos se na západním Balkáně vyvíjí zdárně. Nová „Jugosféra“ se společnou kulturou a obchodními vazbami vytěsňuje hrůzné vzpomínky na válku a etnické čistky. Ke krveprolití však došlo bolestně nedávno, v oblasti panuje všeobecná nedůvěra a nenávist stále číhá. Pokud by se měl konflikt v této nejkřehčí a nejnebezpečnější části Evropy znovu rozhořet, utrpěl by celý kontinent.
Stabilizační silou v regionu je vytrvalá americká angažovanost, za niž Spojené státy – často obviňované, že ignorují Evropu – zasluhují pochvalu. Další takovou silou jsou vyhlídky na členství v EU. Příslib obchodování s EU a volného pohybu v Unii motivuje balkánské státy, aby držely na uzdě své nacionalisty a upevňovaly demokracii.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu