Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

Ohrozí Volfová Paroubka?

„Jsem připravena vrátit se oknem, když mě vyhodí dveřmi,“ řekla nedávno deníku MF Dnes Jana Volfová a podle všeho nežertovala. Někdejší poslankyně ČSSD a později místopředsedkyně Železného strany Nezávislí demokraté se znovu pokusí zahýbat českou politickou scénou.

„Jsem připravena vrátit se oknem, když mě vyhodí dveřmi,“ řekla nedávno deníku MF Dnes Jana Volfová a podle všeho nežertovala. Někdejší poslankyně ČSSD a později místopředsedkyně Železného strany Nezávislí demokraté se znovu pokusí zahýbat českou politickou scénou. Chystá se prorazit s novou, podle jejích slov „středolevou“ stranou, která bude „bránit lidi, kteří se sami bránit nemohou nebo nedovedou“, konkrétně (v tomto pořadí) seniory, ženy s dětmi a handicapované.

Zakládající sjezd dosud bezejmenné strany proběhne v sobotu za účasti zvučných jmen bývalých členů vlády Miloše Zemana a nejspíš se dostaví i sám expremiér, který jako novopečený nestraník prý dokonce pomáhal vybírat dosud neurčený název nové strany.

Volfová by teoreticky mohla výrazně ztížit pozici premiéra Topolánka i jeho předchůdce Paroubka.

Topolánkova vláda může mít problémy, pokud by se Miloš Melčák jako jeden z pozvaných na zítřejší sjezd rozhodl připojit k projektu Jany Volfové. Tím by nepřímo deklaroval, že má zásadní problém s podporou lehce reformního programu současné vlády, jejíž pozice je už teď dost vratká.

Ještě většímu ohrožení by ale musel čelit Jiří Paroubek, pokud se Volfové podaří přetáhnout na svou stranu pár poslanců z řad ČSSD. Nová strana se bude vymezovat v prostoru nalevo od sociální demokracie a mohla by tedy zaujmout tu část Paroubkovy strany, která se staví kriticky k programu takzvané modernizace, za nimž vidí odklon od tradičních levicových hodnot.

Paroubek zatím nad Volfovou jen mává rukou a nepřipouští, že by se nová strana mohla stát silným konkurentem.

Existuje tedy vůbec nějaká šance, že by Volfová v příštích volbách atakovala poslanecká křesla, jako se to kdysi téměř podařilo Straně důchodců za životní jistoty? Politolog Jiří Pehe věří, že prostor pro takovou stranu na levici existuje. Má šanci oslovit zejména konzervativní a starší voliče, kteří se stejně jako část straníků bojí „rozkročení“ ČSSD doprava. Pak by mohla podle Peheho získat podporu v rozmezí 2–10 procent voličů.

Budoucnost nové strany bude záviset zejména na tom, jestli se jí podaří získat záštitu respektovaných osobností. Těmi sice dosud oslovení Zemanovi exministři nejspíš nejsou, ale sám Miloš Zeman se stále těší značné oblibě u části voličů.

Největší slabinou projektu je paradoxně nejspíš sama Jana Volfová, která i kvůli střídání politických barev asi příliš hlasů nepřiláká.

Kdyby nic jiného, alespoň připraví veřejnosti a novinářům tento víkend zajímavou podívanou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].