Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Stalo se

Na klimatické frontě se průlom nečeká

V první den summitu zemí G8 se americký prezident George Bush schází s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, aby si při obědě vyjasnili svá stanoviska ohledně klimatické změny. Od summitu, který se koná v německých lázních Heiligendamm a bude trvat do pátku, si někteří politici a komentátoři slibovali průlomovou dohodu o omezení emisí skleníkových plynů. Jaká jsou výchozí stanoviska hlavních aktérů?

V první den summitu zemí G8 se americký prezident George Bush schází s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, aby si při obědě vyjasnili svá stanoviska ohledně klimatické změny. Od summitu, který se koná v německých lázních Heiligendamm a bude trvat do pátku, si někteří politici a komentátoři slibovali průlomovou dohodu o omezení emisí skleníkových plynů. Jaká jsou výchozí stanoviska hlavních aktérů?

Kancléřka Angela Merkelová, jež summitu předsedá, pokládá boj proti klimatické změně za hlavní bod své agendy. Žádá, aby se státy G8 zavázaly, že do roku 2050 omezí své emise o 50 % oproti úrovni z roku 1990. Splnění tohoto cíle podle Merkelové mělo zabránit překročení nebezpečné hranice, vzrůstu globální teploty o více než dva stupně Celsia.

Možná je to však přehnaný optimismus, z květnové zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) vyplývá něco trochu jiného: zamezit vzrůstu globální teploty o dva stupně Celsia je nyní už téměř nemožné, přinejmenším pokud k dohodě nepřipojí v podstatě celý svět. Ale i tak je plán Angely Merkelové velmi ambiciózní a mohl by nepříznivé následky globálního oteplování výrazně omezit.

Rovněž prezident George Bush přišel minulý týden s ambiciózním plánem: chce dosáhnout toho, aby se zástupci patnácti zemí světa, produkujících nejvíc skleníkových plynů, do konce příštího roku dohodli na společném plánu, jak emise snížit. Otočil tedy Bush, zapřísáhlý odpůrce emisních stropů, o 180 stupňů? Zřejmě nikoliv, je tu totiž háček: každý ze států silné patnáctky si má sám rozhodnout, zda pro něj stanovený cíl bude závazný či nikoliv. Naproti tomu Merkelová žádá, aby byl společný cíl závazný a vynutitelný OSN.

Britský premiér Tony Blair podporuje Merkelovou a na summit přijel optimisticky naladěn. Doufá, že se Bushe podaří přesvědčit, aby ustoupil. V rozhovoru pro list The Guardian Blair uvádí, že by zástupci nejvyspělejších států světa měli v Heiligendammu dohodnout alespoň na základních principech s tím, že podrobnosti doladí později. Základními principy rozumí dramatické a závazné omezení emisí v realistickém časovém termínu.

Zároveň ovšem Blair připouští, že jednání budou velmi obtížná. Spojené státy se totiž k dohodě stěží připojí, pokud se její součástí nestane i Čína, a ta součástí G8 vůbec není. Čínští politici navíc v minulosti opakovaně naznačili, že odmítnou jakoukoliv dohodu, která by poškozovala čínskou ekonomiku. Potíž je také v tom, že nikdo neví, jak přesvědčit o nutnosti dohody Rusko.

První zprávy ze summitu skutečně nahrávají spíše těm, kteří v dohodu dle střihu Tonyho Blaira a Angely Merkelové nevěří. Francouzský ministr životního prostředí Alain Juppé ji označil za nepravděpodobnou, protože se postoje jejích potenciálních účastníků stále dramaticky liší. Podobně se vyjádřil i poradce prezidenta Bushe ve věci klimatické změny James Connaughton.

Výsledek napjatých jednání v Heiligendammu se dozvíme v pátek, dodejme ovšem, že klimatické změny zdaleka nejsou jedinou agendou summitu: mohou je zastínit a na vedlejší kolej odsunout spory o americkou protiraketovou obranu či budoucnost Kosova.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].