Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Stalo se

Levný roaming: Zvítězí zákazníci?

Dlouho diskutovaná otázka vysokých cen mezistátního telefonování z mobilu je, zdá se, vyřešena. Evropský parlament schválil nařízení zavádějící do odvětví regulaci, která by měla zajistit příznivější ceny pro koncové uživatele. Je to ale skutečně důvod k radosti?

Dlouho diskutovaná otázka vysokých cen mezistátního telefonování z mobilu je, zdá se, vyřešena. Evropský parlament schválil nařízení zavádějící do odvětví regulaci, která by měla zajistit příznivější ceny pro koncové uživatele. Je to ale skutečně důvod k radosti?

O otázce nevysvětlitelně drahého roamingu v rámci Evropské unie několikrát psal i Respekt (viz rámeček „související“). Jak je možné, že fúze mobilních operátorů napříč Evropou nepřinesla jejich klientům razantní zlevnění služeb? Z laického hlediska se zdá skutečně zvláštní, že držitel SIM karty společností Vodafone nebo O2 je při své cestě např. do Británie, kde oba operátoři léta působí, nucen platit výrazně více.

Evropský parlament se nyní přiklonil na stranu těch, kteří považují takové praktiky za neospravedlnitelné a během následujících tří let budou mobilní operátoři nuceni své ceny postupně snížit na předepsanou úroveň. Pokud návrh podpoří také rezortní ministři členských států, prvního zlevnění se dočkáme ještě před prázdninami.

Eurokomisařka pro telekomunikace Viviane Redingová, která normu připravila, prohlásila, že to je „velmi dobrá zpráva pro zákazníky“.

Přijetí návrhu předcházela vleklá vyjednávání mezi členskými státy. Zejména Francie a Španělsko – země, kde mají sídlo silní hráči na trhu telekomunikací (např. nám dobře známá Telefónica), se dlouho stavěly proti regulačním opatřením.

Brání se i sami operátoři, kteří upozorňují, že regulované ceny mezinárodních hovorů budou nuceni promítnout do cen hovorů vnitrostátních. Toho se obává i český europoslanec Ivo Strejček (ODS), který se staví proti regulaci.

Podobně se vyjadřují i někteří ekonomové. Analytik Miroslav Singer je přesvědčen, že regulace je zbytečná. Běžný uživatel využívá roamingových služeb jen výjimečně a pro ty, kteří roaming skutečně využívají, existují podle něho již dnes tarify, které umožňují volat za přijatelné ceny.

Podle článku Financial Times je však celoevropský počet uživatelů roamingu poměrně vysoký a v současnosti ho z 480 milionů zákazníků mobilních operátorů využívá 100 milionů. Redingová věří, že po zavedení regulace toto číslo vzroste o další desítky milionů volajících.

Singer je přesvědčen, že konkurence mezi operátory je v současné době dost vysoká a regulace tedy není nutná. Unie v tomto ohledu mohla odvést užitečnou práci před sedmi lety, kdy bylo poskytovatelů těchto služeb minimum. Regulace má podle něho místo tam, kde existují monopoly, tedy třeba do oblasti energetiky. U mobilních služeb by měl být ponechán prostor trhu.

Viviane Redingová označuje regulaci jako „nezvyklý krok, který má napravit nezvyklý problém, který samotný trh prokazatelně nebyl schopen vyřešit“.

Teprve čas ukáže, jestli bude zásah EU přínosem pro zákazníky, nebo letní jásot nad nižšími cenami mezinárodních hovorů vystřídá na podzim zklamání z nárůstu telefonních účtů doma.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].