Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Spolupracujeme

Protest proti držení čínského advokáta ve vězení

Sledujte dnes živý přenos koncertu na podporu čínského disidenta na webu Respekt.cz

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

V pátek 27. ledna se před čínskými konzuláty v devíti zemích světa budou konat protesty proti věznění čínského advokáta Kao Č'-šenga a proti perzekuci praktikujících Falun Gong, kvůli jejichž obhajobě byl Kao Č'-šeng unesen a mučen čínskou tajnou policií.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Do protestů se prozatím zapojili aktivisté v ČR, na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku, Austrálii, Indonézii, Chorvatsku, Mexiku a  Brazílii.

V České republice bude protest zakončen koncertem, který se pod záštitou místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Palečkové uskuteční v pražském Valdštejnském paláci. V Hlavním sále paláce na koncertu vystoupí violistka Jitka Hosprová, zpěvačka Marta Kubišová a  herec Jan Potměšil.

Aktivisté úmyslně ohlásili protesty na Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. V roce 2009 obvinil španělský soudce Ismael Moreno bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina z genocidy a páchání zločinů proti lidskosti kvůli potlačování Falun Gong. Později byl na bývalého prezidenta vydán zatykač. Sám Kao Č'-šeng předložil řadu důkazů a o pronásledování členů hnutí Falun Gong napsal knihu s názvem Za Čínu spravedlivější.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

„Myslím si, že státu, který je nyní asi ekonomicky nejlepší na světě, který se nazývá asijský tygr, takovému státu nemůžou procházet gangsterské metody," řekla na křtu českého překladu knihy Za Čínu spravedlivější zpěvačka Marta Kubišová.

„Při prvních slovech nabídky jsem nezaváhal ani vteřinu. I v rámci událostí posledních týdnů, kdy jsme se museli rozloučit s prezidentem Václavem Havlem, to považuji za důležité a smysluplné. Havlovo poselství může žít dál. On se o příběh Kao Č'-šenga zajímal a jistě by se o něj zajímal dál. Měl jsem možnost si knížku statečného právníka přečíst a  seznámit se s jeho příběhem. Při četbě na mě dolehla veškerá tíha teroru v Číně," uvedl Jan Potměšil pro RegionOnline.cz.

Kao Č'-šeng byl unesen v únoru 2009 a až do dubna 2010 byl nezvěstný. Tehdy se krátce objevil na veřejnosti. Následně byl opět uvězněn na neznámém místě. Počátkem ledna letošního roku soud poskytl informaci jeho rodině, že Kao je vězněn v Ujgurské autonomní oblasti. Jeho žena s dětmi emigrovala do USA.

Protest v Česku podpořila řada osobností, mezi nimi fotograf Jindřich Štreit, poslanec Marek Benda, korespodent České televize Tomáš Etzler, ředitel Občanského fóra Roman Joch, předseda Mezinárodního PEN Klubu Jiří Dědeček a také třeba bývalá poslankyně Kateřina Jacques, která bude koncert moderovat.

Protestní akce proběhne 27. 1. od 15 do 16 hodin před budovou Čínského velvyslanectví v Praze. Koncert začne v 18 hodin v Senátu PČR v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

KAPACITA KONCERTNÍHO SÁLU BYLA JIŽ NAPLNĚNA, KONCERT MŮŽETE SLEDOVAT ŽIVĚ NA STRÁNKÁCH RESPEKT.CZ.

Více informací o celé kauze i akci na stránkách mediálního partnera koncertuVelká epocha.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].