"Dneska jako člověk seš míň než ta žabička, ty vado."
"Dneska jako člověk seš míň než ta žabička, ty vado." • Autor: Pink Productions

Týdeník Respekt nabízí svým čtenářům ve spolupráci s webovým dokumentárním portálem DAFilms.cz až do neděle zdarma ke zhlédnutí nový snímek Ivo Bystřičana Dál nic, který pojednává o dostavbě dálnice D8 do Německa.

Distributor filmu ho uvádí citátem „Dneska jako člověk seš míň než ta žabička, ty vado“ a slovy: „Film o tom, jak si Češi staví dálnici do Německa. Jeden na zahradě nosí sluchátka proti hluku a modlí se, ať už dálnice auta odvede, druhý se ji snaží dostavět a odejít konečně do důchodu, třetí chrání živočichy i rostliny a žaluje dálnici u soudu. Sedm let stavby, šestnáct kilometrů dálnice a zablokovaná společnost. Námět Hitler, hudba Wagner, účinkuje český národ.“

 

 

„Dálnice je něco, co vzniká v krajině, ale vzniká to i ve vztazích,“ popsal sám Bystřičan koncept dokumentu, který se zaměřil na lidi se stavbou dálnice propojené, ať už jde o stavbyvedoucího, ekologického aktivistu nebo starousedlíky. Zároveň se režisér soustředil i na vizuální stránku vrůstání dálnice do krajiny Českého středohoří.


Film se vydává přes chráněnou krajinu Českého středohoří po šestnáctikilometrové trase léta nedokončeného úseku dálnice z Lovosic do Řehlovic a zkoumá vztahy mezi skupinami lidí zasaženými její stavbou. „Dá se to nahlížet jako střet zájmových skupin, kdy se osobní zájmy prolínají se se zájmy veřejnými,“ dodává Bystřičan, původním vzděláním sociolog.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte