Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Zavřít Italy doma znamená vzít jim kus jejich života. Ale drží se

S Michalem Bucháčkem z konzulátu v Miláně o fungování země v celostátní karanténě

Autor: AP
Autor: AP

Italská vláda pokračuje v radikálních opatřeních kvůli koronaviru. Den po vyhlášení celostátních restrikcí pro pohyb na veřejnosti nařídila zavření všech obchodů s výjimkou prodejen potravin a lékáren. „Všechno míří k minimalizaci společenského života, který je v Itálii mnohem větší než u nás,“ říká zástupce generálního konzula ČR v Miláně Michal Bucháček. Podle něj jdou restrikce přímo proti podstatě toho, jak jsou Italové zvyklí žít, přesto je občané berou vesměs rozumně.

Jak se žije v zemi zavřené do karantény?

Itálie vypadá jako o prázdninách. Provoz je mnohem menší, ulice jsou prázdné. Už začátkem týdne platil zákaz provozu restaurací a barů po šesté hodině, nyní premiér Conte oznámil nová opatření – uzavřeny jsou restaurace, bary, obchody, všechny komerční aktivity mají být zastaveny. Jde o bezprecedentní opatření v historii země.

Jaká je v zemi atmosféra? Jak lidé opatření berou?

Celkem s respektem a pochopením. Přestože jde o restrikce, které útočí na samu podstatu italského způsobu života. Ten je v první řadě sociální, s širší rodinou, s přáteli. To vše má teď být eliminováno. Naproti našemu konzulátu je park - místo, kde se penzisté scházejí na pétanque, jakmile jen trochu vysvitne slunce. To ustalo – vládní pokyn obsahuje jasné sdělení, „Io resto a casa“, zůstávám doma.

Michal Bucháček • Autor: Archiv MB
Michal Bucháček • Autor: Archiv MB

Zavřít bary znamená totéž jako zavřít v Česku hospody?

Ano, je to podobné. Bar nelze vnímat jako ekvivalent toho, jak vypadají bary v Česku. Jde o místo, kde se lidé ve městech potkávají s přáteli ráno, v poledne i večer.

Jak v praxi funguje zákaz pohybu?

Cílem je omezit pohyb na minimum. Pokud chcete někam jet, pak je to podle vládního dekretu možné jen ze čtyř důvodů – do práce, při dopravě zboží, kvůli zdravotní záležitosti, anebo když se odněkud vracíte do místa bydliště. Žádné další cesty se nemají podnikat.

Jak se to kontroluje?

Na silnicích jsou checkpointy, policejní patroly dělají namátkové kontroly.

Lyžařská sezona na horách skončila?

Já byl na horách minulý týden v Piemontu a v neděli všechno končilo. Vleky i restaurace zavíraly, turisté odjížděli. Ta by neděle šla charakterizovat jedním slovem – smutek.

Pokud by někdo dostal nápad podívat se z Česka do prázdných Benátek, je to marné?

Asi by to nebyl úplně dobrý nápad v situaci, která turistice nepřeje. Individuální dopravou by se tam člověk zřejmě dostal. Ale důrazně to nedoporučujeme.

Pro vás na konzulátu také platí „zůstávám doma“?

Snažíme se fungovat standardně. My zaměstnanci ministerstva zahraničí jsme tu čtyři, pracujeme v kanceláři, změna je jen v tom, že se dopravujeme auty. Z hlediska servisu pro naše občany je samozřejmě lepší být na místě. Provoz jsme ale omezili. Jsou tu i další lidé zaměstnaní podle italského pracovního práva, a ti mají nařízenou práci z domova. Konzulární oddělení je uzavřeno, ale jsme non-stop k dispozici na dvou linkách a on-line.

Bez turistů - ilustrační foto • Autor: AP
Bez turistů - ilustrační foto • Autor: AP

Řešíte víc případů? Konzul mluvil v České televizi o tom, že někdo z Čechů se dožadoval leteckého speciálu pro přepravu domů…

To byl ojedinělý případ, ale telefonátů a dotazů jsou desítky. Z větší části jsou informativní povahy, z menší jde o žádosti o pomoc. Hlavně jde o dotazy, zda je možné odjet a jaká je situace na hranicích. Objevily se nesmyslné chiméry, že jsou hranice zavřené - s tím vším je potřeba se poprat a mýty vyvracet, hlavně u starší generace.

V Česku vzbudil velký rozruch článek z nemocnice v Bergamu v deníku Corriere della Sera, kde lékař popisuje, že se kvůli přetížení kapacit musí personál rozhodovat „jako na válečné frontě“, čili staré nebo hodně nemocné pacienty obětovat, protože „nejsme v situaci, kdy se můžeme pokoušet o zázraky“. Jde o jednu výjimečnou výpověď, nebo je podobných hlasů víc?

Je to spíše osamocený hlas a hodně subjektivní. Ale  odborná veřejnost vyjadřuje své obavy ze situace. Svědčí to o tom, že tlak na zdravotní systém tady na severu Itálie je obrovský - a že jde o čím dál větší problém. Zdravotní systém v Lombardii patří určitě k nejlepším v Itálii, možná i v celé Evropě, ale teď už je na hranici své kapacity. Pokud se nepodaří ta čísla nějak eliminovat, bude celý systém v ohrožení.

Česko žije momentálně tím, že to nejhorší nejspíš teprve přijde. Mají Italové pocit, že to už mají za sebou, anebo to je ještě předčasné? Čísla obětí stále stoupají…

To je těžké posoudit, každopádně prezident regionu Lombardie v úterý adresoval do Říma žádost o ještě tvrdší opatření v podobě uzavření obchodů nebo omezení výroby v továrnách a omezení hromadné dopravy.

Jak na to lidé reagují?

Mezi lidmi vládne disciplína. Situaci akceptují, i když je v přímém protikladu s jejich standardním životem. Určitě je třeba zdůraznit, že tu nedochází k žádné panice nebo hysterii. Vykupování potravin bylo jednorázovou záležitostí jednoho dne. Politická reprezentace se k problému postavila čelem, snažila se veřejnost uklidnit - a to se povedlo.

Nic se vládě nevyčítá? Nic se neudělalo špatně?

Probíhá samozřejmě určité rozdělení rolí mezi vládou a opozicí a polemika o razanci nebo rychlosti opatření. Na tom zásadním se ale vláda i opozice dokázaly shodnout. Mimo jiné je tu i reference Světové zdravotnické organizace, která kroky Itálie jednoznačně od prvopočátku kvituje a hodnotí je pozitivně.

Platí, že vláda chce trestat šíření nepravdivých poplašných zpráv?

Ano, to zaznělo dost důrazně, a řeší se to i na úrovni státních zástupců. Je tu výrazný nárůst falešných zpráv, které nemají nic společného s realitou a mají za cíl jen veřejnost znejistit. O utajovaném původu nemoci, o utajovaných počtech mrtvých; zkrátka všechno to, co známe i z některých českých serverů. To se teď začíná masivně rozšiřovat a italský stát chce podobné praktiky stíhat jako trestné činy, protože můžou situaci ještě víc ztížit.

Milán: Policista kontroluje na nádraží pasažéry, kteří chtějí odjet z města    • Autor: Claudio Furlan/LaPresse
Milán: Policista kontroluje na nádraží pasažéry, kteří chtějí odjet z města • Autor: Claudio Furlan/LaPresse

Existuje už shoda na tom, proč infekce zasáhla Itálii tak intenzivně?

Sešlo se víc faktorů. Za prvé, Lombardie má velmi intenzivní ekonomické vztahy s Čínou. Za druhé, koronavirus vykazuje jistou záludnost v tom, že nemoc má dlouhou inkubační dobu a u většiny lidí má podobné příznaky jako běžná chřipka, takže tu určitou dobu cirkuloval, aniž si toho byl někdo vědom. To se samozřejmě mohlo stát i jinde, ale někdo vždy má toho „černého Petra“. A za třetí v Itálii nejspíš sehrál roli i vysoký věk dožití zdejších obyvatel a již zmíněná vysoká míra socializace. Itálie také velmi důsledně a masivně provádí testy, k dnešnímu
dni více než 70 tisíc osob - to logicky přináší i vyšší počet pozitivně testovaných.

Vidíte v italském dění nějakou lekci pro Česko?

Především je potřeba zachovat chladnou hlavu, řídit se více rozumem a méně emocemi, nepodléhat strachu, který - jak známo - snižuje imunitu organismu. Strach a stres je to poslední, co nyní potřebujeme. Italové dokáží i tímto těžkým obdobím projít s úsměvem na tváři, což je - myslím - dobrá inspirace i pro nás.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].