Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Z drogových témat zbude před volbami populismus čili Omyl na Bulovce

Vít Céza: S heslem proti Drop-Inu to mělo být jinak

Autor: Aktuálně.cz
Autor: Aktuálně.cz

Jsou věci, které rozumný politik před volbami nevytahuje. Jednou z nich je bezpochyby Drop-In, nízkoprahové centrum v nemocnici na Bulovce, kam chodí lidé závislí na tvrdých drogách pro metadonovou substituci. Tohle už ví i kandidát ČSSD na starostu Prahy 8 Vít Céza (32).

Heslem „Vyženeme Drop-In z Bulovky“ na jedné z laviček poblíž nemocnice si pěkně zavařil. „Naprosto se distancuji od této kampaně. ČSSD lidem v problémech pomáhá, nikam je nevyhání,“ reagoval na Twitteru místopředseda strany a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Céza si vzápětí začal sypat popel na hlavu a vysvětlovat, že je to omyl. Na lavičce prý mělo být mírnější heslo „Drop-In nechceme pouze na Bulovce“. Říkal, že během brainstormingu jeho týmu padala různá hesla, to s vyháněním bylo jedno z nich, ale on ho pro přílišnou agresivitu nechtěl. Jenže odjel na dovolenou a kdosi z jeho týmu dal omylem vytisknout slogan, který neodsouhlasil.

Může to tak být, nebo nemusí. Ale je to vlastně jedno. Podstatné je, že Céza se neuváženě vydal na tenký led populismu. Jeho tým očividně mapoval, co lidi v městské části trápí, na co si stěžují a čím by je politik mohl oslovit. Mimo jiné to byli také narkomani docházející na Bulovku.

Není důvod mladému politikovi, který se zajímá o ekologii, a věnuje se vědě, je člen parazitologické a arachnologické společnosti, podsouvat, že nechápe důležitost substituční léčby. Lidé závislí na tvrdých drogách mezi námi prostě žijí a pro mnohé z nich nemůžeme udělat nic lepšího, než jim nabídnout substituci. Všem se nám to vyplatí, nekradou, aby měli na dávku, a nepodporují mafii, která drogy distribuuje, navíc přijdou do kontaktu s odborníky, kteří je mohou nasměrovat třeba k lékaři.

Nic špatného není ani na tom, že Céza plánuje jednat s dalšími městskými částmi a zkusí je přesvědčit, aby se k lidem na drogách rovněž znaly – a aby odlehčily Bulovce tím, že pobočku Drop-In strpí i u sebe. Domyšleno do důsledku je však špatné tohle téma vytahovat právě před volbami.

Osvícený politik by měl lidem vysvětlovat, že závislí na substituci jsou přijatelnější než ti, kdo si drogy pořizují jinak. A že substituce musí prostě někde být k sehnání. Je jasné, že taková osvěta mu ubere hlasy, takže nikdo po něm nemůže chtít, aby se do ní pouštěl právě před volbami. Ve stejné situaci jsou samozřejmě politici jiných částí města.

A nakonec tak z oné tematické zkratky zbude jen populismus. Ať už „vyháníme“ nebo „nechceme pouze na Bulovce“, většina lidí si z hesla na plakátu odnese: vidíte, máme pravdu, když se nám tu ti narkomani nelíbí.

Jak snadno se latentní nenávist promění v nenávist projevovanou, se ostatně před pár lety ukázalo na kampani Věcí veřejných, jejichž hlídky vyháněly bezdomovce z pražských parků. V tramvaji i na ulici se pak člověk potkával s lidmi, kteří místo toho, aby si jenom odsedli nebo bez povšimnutí prošli jako dřív, dávali osměleni politiky najevo nelibost, na bezdomovce se utrhovali a bez důvodu na ně volali policii.

Přesto má tahle epizodka v něčem dobrý konec. Místopředseda Dolínek se distancuje, Céza se omlouvá a vysvětluje. Některá minulá hesla ČSSD nebyla o nic méně útočná: „Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami“ (2010, Praha 5) či „Z Nuslí vyženeme pouliční živly“ (2014, Praha 4). Žádnou odmítavou reakci uvnitř strany ani vysvětlování však nevyvolala.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].