Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Společnost

Vláda chce omezit volný pohyb. Lidé mohou jen do práce, na nákup a k lékaři

Vláda zároveň rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu

Ilustrační foto • Autor: REUTERS
Ilustrační foto • Autor: REUTERS

Vláda zakázala s účinností od půlnoci z neděle na pondělí do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Česko je po Itálii, Španělsku a Rakousku čtvrtou evropskou zemí, která přistoupila na omezení pohybu obyvatel. Zákaz volného pohybu Babiš navrhoval i proto, že někteří lidé nedodržují nyní stanovená omezení proti dalšímu šíření koronaviru. „Každý musí uvažovat o tom, co dělá. Snažíme se nedostat na italský scénář. Prosím lidi, aby chodili akorát do práce, nakoupit si a jít se projít akorát tak do toho parku,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Varoval, aby se lidé sházeli na předzahrádkách s pivem v ruce a pořádali ve svých domovech večírky pro desítky lidí. Policie nicméně nebude kontrolovat, zda jdou lidé skutečně do práce či na nákup. Cílem je podle Hamáčka to, aby lidé maximálně omezili pohyb venku a stýkání s dalšími lidmi.

„Chceme, aby lidi chodili do práce a nic se pro ně nezměnilo,“ řekl pak Babiš. Vláda podle něj zvažovala omezení až od pondělí, ale nakonec se rozhodla pro okamžité zavedení. „Karanténa neznamená, že jsou lidé zavření doma. V karanténě v Itálii lidé normálně chodí do práce. My karanténu nezavádíme, jen omezujeme volný pohyb osob,“ uvedl premiér.

Vláda zároveň rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu,  v jeho čele bude náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Štáb podle statutu po vyhlášení krizové situace, mezi které se řadí i současný nouzový stav, připravuje návrhy řešení. Jeho předseda je pak předkládá Bezpečnostní rady státu, v případě nutnosti vládě.

Kvůli koronaviru už vláda vyhlásila ve čtvrtek nouzový stav. Zrušeny byly kulturní i sportovní akce, od soboty jw uzavřena část obchodů a služeb. Zavřené jsou vyjma takzvaného prodeje z okna ven restaurace, bary a další podobná zařízení; některé podniky nabízejí možnost rozvážky jídla. Obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, benzinových pump a dalších výjimek se uzavření netýká. Zavřely se školy, divadla, kina i jiné kulturní instituce. Omezení se týkají i cestování do zahraničí, od půlnoci na pondělí platí úplný zákaz. Od pondělí bude až na výjimky zakázán vstup do Česka všem cizincům a Čechům cestovat kamkoli do zahraničí. Ve městech přestávají fungovat parkovací zóny určené jen pro místní obyvatele a podnikatele.

Nově se uzavírají prodejny elektroniky. Na ty se dosud vztahovala výjimka a mohly být na rozdíl od jiných obchodů otevřené. Svůj provoz musí ukončit všechny ubytovací služby s výjimkou lázeňských a školských ubytovacích zařízení. Vláda také  zakázala lékařům i dalším zdravotnickým profesím čerpat dovolenou. Studenti 5. a 6. ročníků lékařských fakult budou mít pracovní povinnost.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla v souvislosti s karanténou, že Finanční a celní správa nebude po květnovém startu 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb tři měsíce dávat pokuty za opožděnou registraci k EET a bude plnit jen poradní funkci. Lidé a firmy budou moci odevzdat daňové přiznání o tři měsíce později bez sankce, tedy do 1. července. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení.

V Česku je 293 nakažených koronavirem, uvedl v neděli večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Za neděli  se počet zvýšil zhruba o 33 procent. První případy byly potvrzeny 1. března. Mezi nakaženými nyní přibyl další taxikář, leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a je připojen na mimotělní oběh. Druhým pacientem ve vážném stavu je řidič taxi, který měl pozitivní test na začátku týdne.  Je hospitalizovaný na Bulovce, má zavedenou plicní ventilaci.

Mezi nově nakaženými je i další zdravotník, tentokrát lékařka z polikliniky ve Strakonicích. Ve Šternberku kvůli nakažení pacienta jsou v karanténě 31 zdravotníků. Většina pacientů má ale jen lehčí průběh. Dvě pětiny nakažených se podle webu ministerstva infikovaly v zahraničí, necelá čtvrtina v Česku a u zhruba 36 procent nebylo místo nákazy zjištěno.

Do Česka by mohl na testování dorazit lék remdesivir, který ukazuje slibné výsledky v boji proti koronaviru. A to i přesto, že stále ještě nezískal potřebná povolení. „Chceme vyprofilovat dvě nemocnice, ve kterých se budou léčit pouze pacienti s tímto onemocněním. Ve středu by měly být k dispozici rychlé testy, je snaha, aby ta kapacita byla dostatečně vysoká,“ uvedl náměstek Prymula.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].