Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Stíhaný lobbista: Moje advokátka mi ukradla majetek za 200 milionů

Tomáš Horáček si stěžuje, že mu právnička ukradla několik firem

Nemocnice Na Bulovce; ilustrační foto • Autor: ČTK
Nemocnice Na Bulovce; ilustrační foto • Autor: ČTK

Stíhaný lobbista a podnikatel Tomáš Horáček se v rámci svého byznysu dostal do blízkosti mnoha politiků. Pomáhal mu předseda KSČM Vojtěch Filip, spolupracoval s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO), když ještě působil na ministerstvu financí, sešel se také s Piráty.

Jedním z prostředků, který k tomu využíval, byla firma, která politikům zařizovala zdarma reklamu během volební kampaně. Jedná se o společnost Active Vision, jež napříč Českem provozuje vyvolávací systémy v nemocnicích – televizní obrazovky rozmístěné po čekárnách, z nichž mohou pacienti vyčíst, kdy na ně přijde řada. Na obrazovkách firma ale pouštěla i reklamní spoty včetně politických.

Horáček se pak následně scházel s politiky, jež předtím firma Active Vision sponzorovala, a pokoušel se přes ně lobbovat. Firma Active Vision byla však psaná na Horáčkovu advokátku Ninu Rydlovou. Tak bylo pro společnost jednodušší navazovat obchodní i politickou spolupráci, kterou by Horáčkova pověst kontroverzního podnikatele odsouzeného již za podvod mohla ohrozit.

Horáček tak před svým zatčením veřejně odmítal, že by s firmou Active Vision měl něco společného. V soukromí se k ní ale hlásil a chodil za ni na schůzky. A Rydlová, na niž byla firma psaná, naopak zároveň odmítala, že by ona sama měla něco společného s Tomášem Horáčkem. Jak se později ukázalo, ve skutečnosti mu po celou dobu dělala advokátku.

„Kdybych znal tyto informace (že za firmou Active Vision stojí Tomáš Horáček, pozn. red.) v době rozhodování o přijetí daru, nedoporučil bych předsednictvu dar přijmout,“ říkal v roce 2017 Štěpán Štrébl, volební manažer Pirátů, poté, co firma Active Vision pomohla straně ve volbách.

Když se Piráti sešli se zástupci firmy Active Vision, přišel na schůzku Horáček a předestřel jim „možnosti spolupráce“. Další stranou, které firma reklamu poskytla, bylo hnutí ANO; Horáček se pak objevil na jejich povolební oslavě. Active Vision pomohla s propagací rovněž KSČM - a její předseda Vojtěch Filip potom za Horáčka lobboval u finančního úřadu.

Loni policie obvinila Horáčka z korupce a manipulace veřejných zakázek. Spolu s ním si obvinění vyslechla početná skupina právníků, podnikatelů, úředníků včetně bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Aleny Vrbovské. Horáček poté putoval na půl roku do vazby, kde se rozhodl spolupracovat s policií a poskytnout jí informace o svém byznysu a zákulisí veřejných zakázek ve zdravotnictví.

A mezitím, po dobu jeho pobytu ve věznici, převedla advokátka Rydlová firmu Active Vision společně s dalším majetkem, na který si Horáček dělá nárok, na italské majitele. Podle stíhaného podnikatele tak učinila bez jeho vědomí, a viní ji proto, že ho tímto převodem připravila až o dvě stě milionů korun.

Firmy, roubenka, pozemek

Jak ve čtvrtek upozornil server iRozhlas.cz, Horáček již v této věci na svou bývalou advokátku podal trestní oznámení na Vrchní státní zastupitelství. Čtyřicetistránkový dokument, který má Respekt k dispozici, obsahuje výčet, o co a jak měla Rydlová stíhaného podnikatele připravit.

Advokátka naproti tomu trvá na tom, že firma je její. „Akcie jsem prokazatelně koupila. Mám k tomu mnoho důkazů,“ tvrdí a odvolává se na to, že ve firmě byla jedinou akcionářkou i jediným členem představenstva. Rozporuje i to, že by majetek po firmě Active Vision stál 200 milionů korun. „Mám důkazy, že v trestním oznámení pan Horáček neuvádí pravdu,“ dodává Rydlová.

Firma Active Vision nebyla zajímavá pouze tím, že se přes ni Horáčkovi dařilo navazovat kontakty s politiky. Dělala také milionový byznys se státem. Zmíněné vyvolávací systémy měla umístěné v desítkách nemocnic po celém Česku a inkasovala za to od nich miliony korun. Například Všeobecná fakultní nemocnice si v roce 2017 objednala dodávku a pětiletý provoz tohoto systému na dalších pět let. Celková cena zakázky se podle smlouvy vyšplhala na 30 milionů korun.

Další peníze firma inkasovala od těch, kteří si na jejích obrazovkách reklamu objednávali. Například ministerstvo dopravy letos zaplatilo firmě téměř 100 tisíc za vysílání videospotů zaměřujících se na prevenci dopravních nehod.

V roce 2017 tak měla firma Active Vision podle Horáčka zisk 25 milionů korun. Navíc vlastnila několik dalších společností - a také ty advokátka Rydlová převedla na italské majitele. Jedna z těchto firem vlastnila ubytovnu sestávající ze tří paneláků v Ústí nad Labem, která podle Horáčka vydělává na nájemném přes milion měsíčně.

Horáček viní Rydlovou i z toho, že ho připravila o roubenou vilu a pozemek na pomezí pražských Nuslí a Vinohrad o rozloze přes tři tisíce metrů čtverečních. Roubenka u Nuselských schodů je na Praze 2, kde se nachází, velkým tématem: už roky se debatuje, jestli má městská část povolit demolici této památkově chráněné, ale chátrající budovy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].