Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Kauzu bratrů Michalákových v Norsku nikdo nekomentuje

Úřad péče o děti Barnevern nicméně čekají změny

Eva Michaláková • Autor: ČTK
Eva Michaláková • Autor: ČTK

Zatímco v Česku vyvolalo rozhodnutí norských úřadů dát k adopci bratry Michalákovy bouři nevole a silná prohlášení politiků, v Norsku samém jde o vesměs neznámou kauzu. Počet článků o případu dětí odebraných před lety českým rodičům žijícím v Norsku kvůli údajnému zneužívání se v posledních dvou dnech totiž rovná nule.

Žádná vyjádření nezazněla ani od norských politiků či samotných úřadů. Nikdo nereagoval ani na vyjádření prezidenta Miloše Zemana o možném stažení českého velvyslance v Norsku na konzultace do Prahy, ani na středeční nesouhlasnou nótu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, kterou předal norské velvyslankyni v Praze.

„V Norsku se záležitosti týkající se nezletilých dětí nesmí zveřejňovat a politici, ale ani média, je tak v principu vůbec nekomentují,“ říká rada a zástupce českého velvyslance v Norsku Josef Smyček. I na české ambasádě v norském hlavním městě Oslu zatím panuje poklid, k možnému odvolání velvyslance do Prahy se ambasáda nechtěla vyjadřovat. „V tuto chvíli nemáme z Prahy žádné instrukce,“ řekl jen Smyček.

O odebrání dětí rozhodoval dříve úřad pro péči o děti zvaný Barnevern. V Česku se stal symbolem norské zlovůle - nicméně i podle některých jeho bývalých zaměstnanců je úřad příliš uzavřený, přísný a jeho rozhodování netransparentní. Podle Smyčka je Barnevern hodnocen tamními politiky jako funkční, vede se však debata o částečné reformě jeho fungování.

„Nejčastěji je kritizovaná právě jeho uzavřenost, kritika vskutku zaznívá od bývalých pracovníků i psychiatrů,“ dodal Smyček. Na základě jejich připomínek se tak nyní připravuje novela zákona o Barnevernu. Co v ní bude a zda může mít zpětně ještě vliv na kauzu bratrů Michalákových, však zatím není známo.

Norské úřady poslaly v úterý mladšího syna Evy Michalákové k adopci k jeho současným pěstounům. Ke staršímu pak matka ztrácí rodičovská práva a nebude se s ním smět nadále vídat. Prezident Miloš Zeman připustil, že kvůli norskému rozhodnutí by mohl být do Prahy stažen na konzultace.

Kromě prezidenta Zemana a ministra Zaorálka kritizoval rozhodnutí o odebrání dětí i premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj jde o postup bezohledný k matce i rodině jako takové.  „Je v rozporu s předchozími informacemi, které české straně poskytovaly v uplynulých měsících norské úřady. Pokud se toto rozhodnutí potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy,“ dodal.

Autorka je právě pracovně v Norsku

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].